Słynny festiwal tanga Tangomarkkinat w Seinäjoki odbył się po raz 28. Jak co roku w lipcu najlepsi tancerze, śpiewacy i kompozytorzy przyjechali do tego niewielkiego miasteczka, by grać, śpiewać i tańczyć swoje ukochane tango.
Tango, ten ognisty i zmysłowy taniec powstał w XIX wieku w urugwajskim Montevideo i argentyńskim Buenos Aires. Na początku 1900 roku trafił do Europy, gdy muzycy i tancerze z Ameryki Łacińskiej zaczęli występować w największych miastach Starego Kontynentu. Stąd tango wywędrowało na północ, do zimnej Finlandii.
Po raz pierwszy w tym kraju tango zaprezentowała w 1913 roku duńska para taneczna. Pokaz odbył się w hotelu Börs w Helsinkach, a już w 1930 roku taniec ten stał się elementem miejskiej kultury w Finlandii.
Po II wojnie światowej popularność tanga jeszcze wzrosła. Pod koniec 1940 roku co drugi popularny przebój był tangiem. W wioskach i miastach organizowano latem w pawilonach tanecznych spotkania, podczas których zakochani w tangu Finowie mogli usłyszeć najnowsze trendy w tej muzyce.
Najpopularniejszym kompozytorem tanga tamtych lat był Toivo Karki, który utworami takimi jak "Siks oon Mä suruinen" i "Liljankukka" stworzył podwaliny pod gatunek tej muzyki, nazwany "fińskim tangiem" - tango melancholijne, raczej smutne, mniej ogniste, "grzeczniejsze".