W tym roku Noc Cracovia Sacra jest dłuższa, rozpoczyna się 14 sierpnia i trwa do wieczora 15 sierpnia. Jej tematem przewodnim jest dziedzictwo Jana Pawła II. Zainauguruje ją dziś koncert „Jan Paweł II – Finalmento Santo" w Katedrze Wawelskiej o godz. 18.30, po którym będzie można zwiedzać Muzeum Katedralne do godz. 23
W trakcie Nocy Cracovia Sacra będzie można odwiedzić dziewiętnaście kościołów i klasztorów, m.in. Bazylikę Archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Bazylikę Mariacką, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Bazylikę św. Trójcy (oo. Dominikanie), Bazylikę oo. Franciszkanów, Kolegiatę św. Anny, Sanktuarium św. Jana Pawła II, Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, Kościół św.św. Piotra i Pawła.
W Bazylice św. Trójcy u oo. Dominikanów będzie można zobaczyć relikwiarze i relikwie świętych od św. Jacka Odrowąża do św. Jana Pawła II; w Bazylice św. Floriana pamiątki po wikarym Karolu Wojtyle; u oo. Bernardynów pamiątki pokazujące związki Jana Pawła II z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Będzie też okazja do obejrzenia pokoju z oknem papieskim, biblioteki i kaplicy, w której modlił się kardynał Karol Wojtyła w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. A także zwiedzenia mieszkania rodziny Wojtyłów przy ul. Tynieckiej i mieszkania kardynała Wojtyły, znajdujące się obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym.
Warto zainteresować się też licznymi wystawami, jak „Moja Alma Mater - ślady Karola Wojtyły w Uniwersytecie Jagiellońskim" w Muzeum UJ Collegium Maius , czy „Papieskie nakrycia głowy z różnych stron świata" w Muzeum Archidiecezjalnym.
W programie są też są też spektakle i koncerty. W sanktuarium św. Jana Pawła II - spektakl „Miłość mi wszystko wyjaśniła" na podstawie dramatów „Przed sklepem jubilera", „Hiob" i poezji Karola Wojtyły z muzyką Jana A.P. Kaczmarka (14.08 o godz. 18). U karmelitów - „Brat naszego Boga" – z udziałem Jerzego Zelnika (14.08 o godz. 20). W kolegiacie św Anny – koncert „Totus Tuus" (15.08 o godz. 18).