Jest to pierwsze dzieło wybitnego niemieckiego architekta Waltera Gropiusa. Jednocześnie ten niezwykły obiekt pozostaje nadal „żywą fabryką", w której powstają modelowe formy, wykorzystywane w produkcji butów.
Na tę industrialną przestrzeń składa się wiele obiektów. Do zwiedzania udostępniony jest główny budynek (obecnie mieści się w nim modelarnia, hala produkcyjna, biura i muzeum), zaprojektowany przez przyszłą gwiazdę Bauhausu - 27-letniego Waltera Gropiusa we współpracy z Adolfem Meyerem. - To był rewolucyjny projekt – opowiada nasz przewodnik. – Budynek o stalowej konstrukcji i wielkich szklanych ścianach, dzięki czemu wnętrza są w nim jasne i zapewniają doskonałe warunki pracy w przestronnych, funkcjonalnych halach.
Ceglane elementy elewacji nie są tradycyjnie czerwone, ale słonecznie żółte. Przypomnijmy, że Bauhaus - słynna uczelnia artystyczna, założona przez Waltera Gropiusa -= powstała dopiero osiem lat później, to jest w 1919 roku. Najpierw działała w Weimarze, a od 1925 do 1932 w Dessau (rok później przeniosła się do Berlina i została tam wkrótce zamknięta przez nazistowskie władze) . Bauhaus dał początek nowoczesności XX wieku w światowej modernistycznej architekturze i wzornictwie.
Odważną decyzję budowy Fabryki Fagus w Alfeld w Dolnej Saksonii podjął 53-letni przemysłowiec Carl Benscheidt, który wcześniej pracował w tym mieście dla fabryki obuwia Carla Behrensa. Ale gdy popadł z nim w konflikt, postanowił zbudować własną firmę. Postawił nowoczesną fabrykę, dbającą o pracowników, a nie tylko zyski właściciela. (Realizację całego kompleksu zakończono w 1925 roku).