Wybitny kompozytor i saksofonista Wayne Shorter gwiazdą Bielskiej Zadymki Jazzowej

Koncert kwartetu Wayne'a Shortera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Esperanzą Spalding będzie wydarzeniem bielskiego festiwalu - pisze Marek Dusza.

Publikacja: 31.12.2014 09:31

Wayne Shorter gwiazdą Zadymki

Wayne Shorter gwiazdą Zadymki

Foto: Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza

Lotos Jazz Festiwal 17. Zadymka Jazzowa odbędzie się od 23 lutego do 1 marca 2015 roku. Tradycyjnie większość koncertów będzie miała miejsce w Bielsku-Białej, ale po raz pierwszy sobotnia gala została przeniesiona do nowej Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Właśnie tu 28 lutego 2015 r. wystąpi kwartet Wayne'a Shortera uważany za najlepsze combo jazzowe świata.

W drugiej części koncertu Shorter, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii jazzu, przedstawi swoje symfoniczne utwory. Solistką będzie kontrabasistka Esperanza Spalding, gwiazda niedawnego koncertu na gdańskiej Ołowiance - Esperanza+. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi brytyjski dyrygent Clark Rundell znany nam z gdańskiego festiwalu Solidarity of Arts.

Współorganizatorem koncertu jest Radiowa Dwójka, a impreza wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z przypadającym na 2015 rok jubileuszem 90–lecia Polskiego Radia.

Festiwal rozpocznie się 23 lutego od tradycyjnego konkursu w Sali Koncertowej Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. O statuetkę Aniołka Jazzowego 2015 ubiegać się będą trzy zakwalifikowane do finału zespoły. Po nich zagra Azuolas Paulauskas Project „Evoliucija" z Litwy.

We wtorek 24 lutego w bielskim Teatrze Polskim odbędzie się Gala Polskiego Jazzu, której gwiazdą będzie laureat Grammy Włodek Pawlik. Pianista wystąpi solo, a następnie ze swoim nagrodzonym Grammy triem z kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Cezarym Konradem. W programie znajdą się zaaranżowane na trio tematy z suity „Night in Calisia". W dalszej części wieczoru usłyszymy utwory z filmu „Rewers", a do tria dołączy amerykański trębacz Gary Guthman. W finale znajdą się kompozycje z albumu „Struny na ziemi" z poezją Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty.

Gwiazdą środowego koncertu w Klubie Klimat będzie dziesięciokrotny laureat nagrody Grammy, kubański trębacz Arturo Sandoval ze swoim sekstetem. Wydarzeniem bielskich wieczorów stanie się z pewnością czwartkowy koncert grupy Miles Electric Band z trębaczem Nicholasem Paytonem i muzykami, którzy występowali z legendarnym Milesem Davisem. Zagrają m.in.: basista Darryl Jones, pianista Robert Irving III, perkusjonista Mino Cinelu, saksofonista Antoine Roney i DJ Logic. Usłyszymy najpopularniejsze kompozycje z elektrycznego okresu twórczości Davisa.

Czarnym koniem festiwalu może okazać się międzynarodowe Tingvall Trio szwedzkiego pianisty Martina Tingvalla. Tradycją piątkowych wieczorów i nocy w Klubie Klimat są występy zespołów grających muzykę o tanecznym charakterze. Tym razem młodą publiczność zabawiać będzie zespół Red Baraat z dużą sekcją instrumentów dętych.

Na świętowanie 30-lecia zespołu Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego festiwal zaprasza w niedzielne popołudnie 1 marca. Wieczorem w Schronisku na Szyndzielni wystąpi czeski zespół Mydy Rabycad. Na koniec lutego fani jazzu powinni zaplanować tygodniowy urlop w Bielsku-Białej z obowiązkowym wypadem do najlepszej sali koncertowej w Polsce czyli NOSPR w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr, a dyrektorem artystycznym Jerzy Batycki, który zdradził nam, że laureatami festiwalowych nagród honorowych Anioła Jazzu zostaną: Włodek Pawlik i Arturo Sandoval.

Sprzedaż biletów na Festiwalową Galę LOTOS Jazz Festival 17. Zadymki Jazzowej w Katowicach prowadzą kasy NOSPR i system sprzedaży online. Rezerwacja i sprzedaż biletów na pozostałe koncerty festiwalu ruszy 2 stycznia. Najłatwiejszy jest kontakt mailowy: bilety@zadymka.pl

Marek Dusza

Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podaje datę otwarcia