U2 da wiele występów w Europie, ale nie zdecydowało się na show w Polsce. Jednak nie tylko dlatego koncertowym wydarzeniem roku pozostaje jedyny występ AC/DC na Stadionie Narodowym. Najnowszy album zespołu Angusa Younga „Rock or Dust" nie sprzedaje się tak dobrze jak poprzedni „Black Ice", ale kupiło go już ponad 3 mln fanów.

O tym, że AC/DC zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie, przekonały pierwsze od pięciu lat koncertu grupy na amerykańskim festiwalu Coachella. Każdego wieczoru kwintet wykonywał trzy kompozycje z nowej płyty: tytułową, „Play Ball" i „Baptism by Fire", a łącznie 20 piosenek. Finał stanowiły „Highway to Hell" i „For Those About to Rock". I takiego programu można się spodziewać również w Warszawie.

Obecny rok pokazuje, że rynek się podzielił, ale i uporządkował na nowo. Orange Warsaw Festival, który powrócił ze Stadionu Narodowego na Służewiec na tor wyścigów konnych, postawił na poprockowy mainstream.

Największą gwiazdą będzie Muse, które zapełnia największe stadiony, tak jak U2. Trio przyjedzie na Orange tuż po premierze nowej płyty „Drones", która jest odejściem od eksperymentów i elektroniki. To antysystemowa, mocna i gitarowa opowieść.

Do fanów gitarowego grania kierowany jest także koncert Noela Gallaghera, byłego lidera Oasis, który poza piosenkami z dwóch solowych płyt wykonuje hity Oasis. Orange Festival ma też mocną odsłonę elektroniczną z The Chemical Brothers i Markiem Ronsonem, producentem Amy Winehouse, autorem świetnej funkowej płyty. Tym razem wystąpi jako didżej.

Klasyczny rock

O rząd dusz fanów klasycznego rocka walczy Festiwal Legend Rocka. Do Doliny Charlotty powróci Carlos Santana, który dwa lata temu umocnił pozycję tej imprezy koło Słupska. Gwiazdą będzie też ZZ Top, słynne trio z Teksasu, grające połączenie blues-boogie i rock and rolla. Tak naprawdę będzie to pierwszy wielki koncert zespołu w Polsce. Występ na Torwarze wypada bowiem uznać za falstart, a zapowiadany na Ursynowie show nie doszedł do skutku.

Jednak największą gwiazdą Legend Rocka będzie Robert Plant. Wokalista imponuje siłą woli w odrzucaniu ofert na come back Led Zeppelin, chociaż wartość takiego pomysłu ocenia się na setki milionów dolarów. Gra jednak piosenki Zeppelinów w kameralnych aranżacjach, prezentując też solowy repertuar.

Fanów klasycznego rocka zainteresują koncerty Marka Knopflera, który wydał nowy album, jubileusz Scorpions, a także występy Judas Priest, Def Leppard i Deep Purple. Nawet na tym tle jak dynamit jest muzyka Foo Fighters, który od czasu pierwszej wizyty w Polsce awansował do globalnej czołówki. Grupa Dave'a Grohla zagra w Krakowie. A po raz pierwszy od lat nowe nagrania zaprezentuje Faith No More. Powrócą Limp Bizkit i Motorhead.

Więcej alternatywy

Fani nowszych wcieleń ostrego grania pielgrzymować będą do Łodzi na Sonisphere Festival, gdzie gwiazdą będzie demoniczny Slipknot. W kategorii klasyka alternatywy konkurencji nie będzie miała Patti Smith. Legendarna prekursorka punk rocka przyjedzie na festiwal Artura Rojka w Katowicach, żeby wykonać w całości debiutancki album „Horses". Antyglobalistyczy nurt offu będzie reprezentował na Life Festival w Oświęcimiu Manu Chao La Ventura. Wolniejsze rytmy reggae zagrają tam UB 40.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Wiatru w skrzydła dostaje gdyński Open'er, który od początku stawia na nową muzykę. Żaden z tegorocznych polskich festiwali nie ma tak mocnej oferty nowej czarnej muzyki, w tym rapu. Co prawda informacji o przyjeździe rapera Kendricka Lamara się nie potwierdziły, bo młoda gwiazda hip-hopu wystąpi na Live Music Festival w Krakowie, ale na Open'erze wystąpi równie już utytułowany reprezentant młodszego pokolenia hiphopowców, czyli Drake. On także okupował z nową płytą czołówki światowych list przebojów. Znaczenia koncertowi dodaje fakt, że Drake będzie rapował w Europie tego lata tylko w Gdyni i Londynie.

Inne gwiazdy czarnej muzyki to A$ap Rocky i nigdy wcześniej nieoglądany w Polsce D'Angelo, wielki następca Prince'a. Kto wie jednak, czy największą sensacją nie będzie występ Hoziera, muzycznego odkrycia ostatniego rocku, który podbił cały świat hitem „Take Me to the Church". Tylko w Ameryce debiutancki album Hoziera sprzedał się w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy.

W Gdyni swoje święto będą mieli fani The Libertines, zespół, który prezentuje fantastyczne połączenie bigbitu i punku. Zawsze świetny show dają Kasabian. Poziom każdej imprezy winduje Jonny Greenwood z London Temporary Orchestra. Nową, mniej folkową muzyką mają zaskoczyć Mumford & Sons.

W Trójmieście wystąpią też inne amerykańskie gwiazdy folk rocka – niezwykle popularny za oceanem Dave Matthews Band. I zawsze znakomicie przyjmowany Lenny Kravitz.

To, że Trójmiasto może podejmować największe gwiazdy, jest kwestią nowoczesnego zaplecza. Stolica nie dość, że go nie ma, to jeszcze go nie planuje w żaden konkretny sposób. Dlatego fani Diany Krall, Toto, Roxette, Joe Satrianiego i Simply Red będą się musieli zadowolić warunkami Torwaru.

Kalendarz koncertowy

Maj

- Scorpions, 9.05, Atlas Arena, Łódź

- Def Leppard, 19.05, Torwar, Warszawa

Czerwiec

- Limp Bizkit, 7.06, Hala Wisły, Kraków

- Faith No More, 8.06, Tauron Arena, Kraków

- Impact Festival: Slipknot, Godsmack, Hollywood Undead, 9.06, Atlas Arena, Łódź,

- Orange Warsaw Festival: Muse, The Chemical Brothers, Noel Gallagher's Flying Bird, Papa Roach, Mark Ronson DJ, 12–14.06, Tor Służewiec, Warszawa

- Rock In Summer: Body Count feat. Ice-T, Suicidal Tendensies, 16.06, Park Sowińskiego, Warszawa,

- Life Festival, Manu Chao La Ventura, UB 40, Chris de Burgh, 16-18.06, MOSiR, Oświęcim

- Roxette, 22.06, Torwar, Warszawa

- Toto, 23.06, Hala Orbita, Wrocław

- Toto, 24.06, Torwar, Warszawa

- Judas Priest, 27.06, Atlas Arena, Łódź

Lipiec

- Festiwal Legend Rocka: ZZ TOP, Carlos Santana, 3–4.07, Dolina Charlotty

- Open'er: Drake, A$AP Rocky, Hozier, The Libertines, Jonny Greenwood, Kasabian, Die Antwoord, D'Angelo, Mumford And Sons, 1–4.07, Gdynia

- Motorhead, 6.07, Torwar, Warszawa

- Mark Knopfler, 13.07, Arena, Kraków

- Festiwal Legend Rocka: Robert Plant, 23.07, Dolina Charlotty

- AC/DC, 25.07, Stadion Narodowy, Warszawa

Sierpień

- Off Festival, Patti Smith, Run The Jewels, Ride, 7-9.08, Dolina Trzech Stawów, Katowice

- Lenny Kravitz, 8.08, Ergo Arena, Gdańsk

- Kendrick Lamar, Foals, 20-21.08, Live Music Festival, Kraków

- Linkin Park, 25.08, Stadion, Rybnik

Październik

- Nickelback, 13.10, Atlas Arena, Łódź, - Diana Krall, 20.10, Torwar, Warszawa

- Simply Red, 24.10, Torwar, Warszawa

- Deep Purple, 25.10, Atlas Arena, Łódź

- Dave Methews Band, 28.10, Ergo Arena, Gdańsk/Sopot

- John Mayall, 30.10, Centrum Kongresowe, Wrocław