Jaki utwór mógłby lepiej inaugurować noworoczne spotkanie niż walc „Nad pięknym modrym Dunajem”? A po nim – jak zapewnia Bassem Akiki, dyrygent i dyrektor artystyczny Festiwalu Noworocznego NFM - wieczór będzie obfitować w bardzo lubianą i pełną radości muzykę. Repertuar nawiązuje do słynnych koncertów noworocznych Filharmoników Wiedeńskich, transmitowanych przez telewizje na całym świecie. Wrocławska publiczność dwukrotnie usłyszy największe przeboje z oper i operetek (5 i 7 stycznia). Polskim divom towarzyszyć będzie orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Podczas drugiego wieczoru Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w koncercie „Hommage a Blues Brothers: między prawdą a żartem” (6 stycznia) przypomną przeboje amerykańskiego duetu Blues Brothers. Debiutował w amerykańskim programie komediowym Saturday Night Light, ale popularność na całym świecie zyskał dzięki filmowi z 1980 r. - komedii muzycznej z plejadą gwiazd (Aretha Frnaklin, Steven Spielberg, Ray Charles).

Ostatnie spotkanie Festiwalu Noworocznego NFM przybliży nietuzinkową postać Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jego młodzieńcze dzieła i fragmenty orientalnej opery „Uprowadzenie z seraju” w aranżacji na instrumenty dęte wykona Amadeus Wind Ensemble (7 stycznia). Zespół ten utworzyli w zeszłym roku członkowie London Symphony Orchestra oraz polscy muzycy, aby upamiętnić 225. rocznicę śmierci austriackiego geniusza. W rolę niepokornego kompozytora wcieli się Jerzy Stuhr, który przeczyta jego listy i wspomnienia przybliżające świat ówczesnych wiedeńskich wyższych sfer.

Jak zapowiada Bassem Akiki, muzyczna podróż wypełniona dziełami minionych wieków zapewni publiczności wiele wrażeń i pozytywnej energii na cały rok.