Portal Onet.pl powołał się dziś rano na notatkę przygotowaną 20 lutego przez polskich dyplomatów po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu ds. Europy oraz Eurazji A. Wessem Mitchellem, specjalną doradczynią wiceprezydenta Mike’a Pence’a ds. Europy i Rosji Molly Montgomery oraz odpowiedzialnym w Departamencie Stanu za kwestie Holokaustu Thomasem K. Yazdgerdim.

Amerykanie mieli wówczas ostrzec, że dopóki obowiązują w Polsce przepisy, które ograniczają swobodę wypowiedzi i badań w sprawie roli Polaków w Zagładzie Żydów, ani Donald Trump, ani Pence nie przyjmą prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Czytaj więcej

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała, że doniesienia o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską są fałszywe.

- Wyraźnie przedstawiliśmy nasze obawy w związku z tą ustawą - powiedziała Nauert.

- Polska jest bliskim sojusznikiem w ramach struktur NATO i to się nie zmieni. Nie oznacza to, że nie ma między nami rozbieżności w kwestii ustawodawstwa. Nie zamierzamy jednak rezygnować z naszych zobowiązań w kwestii zapewniania bezpieczeństwa - dodała rzeczniczka Departamentu Stanu.