Polski resort dyplomacji przekazał, że w czwartek do MSZ wezwany został ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

"Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierającą informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie" - czytamy w komunikacie MSZ.

Dowiedz się więcej: Polska wydali trzech pracowników ambasady Rosji

Ministerstwo podało, że podstawą decyzji było "naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

W rozmowie z rosyjską państwową agencją TASS wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Władimir Dżabarow wyraził przypuszczenie, że "Polacy otrzymają odpowiedź nie mniej surową". - Jeżeli dołączą do nich inne państwa UE, to one też - dodał.

Dżabarow ocenił, że Polska jest "lojalnym satelitą" Stanów Zjednoczonych i "przytakuje każdemu amerykańskiemu" posunięciu.

Reprezentant izby wyższej rosyjskiego parlamentu wyraził pogląd, że Polska i inne nieprzychylne Rosji państwa z UE będą musiały "prędzej czy później" poprawić swe relacje z Moskwą. - Zapominają, że Ameryka jest daleko, a Rosja jest blisko - oświadczył. - Bardzo trudno jest mieć tak potężnego sąsiada i nie utrzymywać z nim gospodarczych i politycznych więzi - dodał.

W czwartek prezydent USA Joe Biden podpisał dokument w sprawie nałożenia kolejnych sankcji wobec Rosji. Strona amerykańska oświadczyła, że decyzja ma związek z rosyjską ingerencją w wybory w USA oraz z atakami hakerskimi - zarzutom w tej sprawie Moskwa zaprzeczała.

Sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób. Amerykańskie instytucje finansowe otrzymały zakaz obrotu rosyjskimi obligacjami. USA ogłosiły też wydalenie 10 rosyjskich dyplomatów.

Czytaj także:
Szczerski: Popieramy sankcje USA na Rosję

"Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej" - oświadczyło polskie MSZ.

Rosja zapowiedziała, że odpowie na amerykańskie sankcje.