1 stycznia wchodzi w życie unijne prawo - przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ) - które mówi, że czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo. Czas ten może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę. Nowe przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.
Według Macieja Jędrzejowskiego, w Warszawie dyrektorzy szpitali, by nie łamać przepisów, wprowadzają pracę zmianową. Na to rozwiązanie z kolei nie godzą się lekarze. Taki system wprowadziła przed świętami dyrekcja szpitala przy ul. Barskiej. Lekarze uznali, że zostało to wprowadzone niezgodnie z przepisami i zaskarżyli decyzję do Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem Jędrzejowskiego, planują bojkot tej decyzji albo zwalnianie się z pracy.
Wprowadzenie pracy zmianowej wymaga zmiany regulaminu placówki i konsultacji ze związkami zawodowymi; procedura może trwać nawet 30 dni.
OZZL wystąpił też z wnioskiem o przeprowadzenie powszechnej kontroli przestrzegania od 1 stycznia 2008 r. czasu pracy w szpitalach do Państwowej Inspekcji Pracy.
Wicedyrektor departamentu prawnego PIP Piotr Wojciechowski potwierdził, że w 2008 r. inspektorzy będą kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem.