Ich twarze – oraz przedstawicieli innych narodowości – firmują nową kampanię społeczną. Ma uświadomić, że wśród nas żyją osoby, które kultywują inną tradycję, religię, a jednocześnie czują się pełnoprawnymi obywatelami Polski.
– Chcemy pokazać, że społeczeństwo polskie nie jest monolitem – mówi Bohosiewicz, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
– Ważne, by Polacy dowiedzieli się, że nie wszyscy obchodzą Boże Narodzenie, że są ludzie, którzy mają podwójną tożsamość jak ja: utożsamiając się z narodem żydowskim, czuję się Polką – dodaje Anna Ciszewska. – Czerpię z obu kultur. Siadam do stołu wigilijnego, ale zapalam też świece na święto Chanuki. Podwójna tożsamość wzbogaca, ale jest też trudna – mówi Ciszewska.
Szczególnie dla osób, które jak ona, urodzona w polsko-żydowskiej rodzinie, żydowskie korzenie odkryły później.
Kampania „Jestem Polką /Jestem Polakiem”, nad którą patronat honorowy objęła żona prezydenta Maria Kaczyńska, rusza dzisiaj. Od początku stycznia w 15 miastach wiszą zdjęcia przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce: Ormian, Żydów, Niemców, Karaimów, Tatarów, Romów i Ukraińców.