– To chyba najbardziej harmonijny w Polsce projekt, gdzie edukacja i rozrywka są zrównoważone – ocenia Janusz Chmura zalety kopalni w Złotym Stoku.
Jednak czasem zarządzający podziemiami wymyślają atrakcje niemające nic wspólnego z danym miejscem. O ile np. w Osówce dzieci przy okazji zwiedzania kwatery Hitlera dowiadują się np., dlaczego wybuchają wulkany, a po opuszczeniu podziemnego miasta odlewają z gipsu figurki występujących tu zwierząt, to nie wiadomo, dlaczego w Zabrzu przy skansenie górniczym Królowa Luiza urządzono Muzeum Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Śląskiego. Albo w kopalni w Kłodawie bito rekord Guinnessa (koncert symfoniczny najgłębiej pod ziemią), w szczecińskim schronie grasowali hobbici, w kowarskich uranowych sztolniach urządza się zjazdy duchów. Atrakcją tego sezonu była Grota UFO. Dlaczego UFO? – Bo wiemy o nim tak mało, jak o uranie – żartuje Sławomir Adamski.
Nawet w Złotym Stoku w ramach dodatkowych atrakcji można powspinać się pod ziemią, poskakać na batucie lub zwiedzić Muzeum Przestróg, Apeli i Nakazów, gdzie zgromadzono kilkaset tablic z czasów realnego socjalizmu. – „Rolniku, nie myj jaj przed skupem” to jedna z najnowszych zdobyczy – chwali się Szumska.
Właściciele podziemi, którzy zainwestowali w nie duże pieniądze – według szefa sztolni kowarskich uruchomienie ok. 1,5 km trasy to wydatek rzędu 5 mln zł – twierdzą, że wymusza to rynek. – Ciekawy, niebanalny dodatek to szansa, że inwestycja zwróci się szybciej – mówi Adamski. – UFO to był trochę żart, w przyszłym roku zrobimy wystawę o pierwszej radzieckiej bombie atomowej, która powstała na bazie kowarskiego uranu.
– Każdego roku wymyślam coś nowego, a to podziemny tramwaj, a to podświetlony tor wodny – podkreśla właścicielka kopalni w Złotym Stoku. Szumska, która kilka lat temu uruchomiła inną podziemną trasę w Nowej Rudzie i sprzedała ją swej siostrze, dobrze wie, co robi. – Nie mogę bazować na tym, że turysta wróci do moich podziemi, bo po raz kolejny będzie chciał zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad.
[srodtytul]Miliony z podziemi[/srodtytul]
Podziemny przemysł turystyczny rozwija się intensywnie. Janusz Chmura ma mnóstwo pracy, bo lista podziemnych obiektów, które AGH przygotowuje do celów turystycznych – m.in. sporządza ekspertyzy ich stanu bezpieczeństwa – jest długa: połączone korytarzem jaskinie w kieleckim parku Kadzielnia, kopalnia niklu i chryzopazu w Szklarach, hitlerowska podziemna fabryka w Kamiennej Górze (Dolny Śląsk), sztolnia w Zabrzu, gdzie pod ziemią spławiano węgiel, wyrobiska po piaskach szklarskich w Tomaszowie Mazowieckim czy zabytkowy kolektor sanitarny w Przemyślu...
– A mowa tylko o trasach, które zostaną otwarte w najbliższym czasie – zaznacza Chmura.
Oblicze Zabrza ma zmienić atrakcja na skalę światową – Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej. To projekt samorządu województwa śląskiego. Będzie bazował na funkcjonujących już tu atrakcjach turystycznych: Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido (przed wojną był poligonem doświadczalnym dla maszyn górniczych), Skansenie Górniczym Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Do zwiedzania udostępnione będzie niemal całe podziemne Zabrze, a projekt ma kosztować prawie 70 mln zł. 40 mln ma wyłożyć Unia Europejska, resztę pokryją samorządy.
[ramka][srodtytul]Największe Atrakcjeturystyczne pod ziemią[/srodtytul]
1. Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne – jeden z największych w Europie przeciwlotniczych schronów cywilnych z II wojny światowej; 2. Międzyrzecki Rejon Umocniony, jeden z największych systemów fortyfikacji w Europie; 3. kopalnia soli; 4. jedyna w Polsce trasa w kanale deszczowym; 5. podziemne wyrobiska kopalni; 6. kopalnia srebra i Sztolnia Pstrąga; 7. Jura Krakowska; 8. sztolnie pouranowe; 9. Podziemne Miasto Osówka, kwatera Hitlera; 10. kopalnia złota; 11. pod miastem Trasa 1000-lecia Państwa Polskiego; 12. Masyw Śnieżnika; 13. kopalnia soli; 14. unikatowy na skalę europejską 400-metrowy schron dla hitlerowskich pociągów pancernych; 15. XV – XIX-wieczne piwnice pod rynkiem.[/ramka]
[i]Mariusz Goss, Łukasz Zalesiński, Ewa Łosińska, Józef Matusz, Piotr Kobalczyk, Izabela Kacprzak[/i]