Jak Kazik odebrał decyzję dyrektora Trójki?

Kończy nagrywanie płyty i na razie nie komentuje sprawy. Będziesz mógł go niedługo sam zapytać. Piosenka, którą nagrał nie jest obrazoburcza, tylko w mądry, dojrzały sposób opowiada o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Kazik przyłożył tylko lustro do sytuacji, jaka zdarzyła się 10 kwietnia. Problem polega na tym, że została niewłaściwie zrozumiana przez niewłaściwych ludzi na niewłaściwych stanowiskach, którzy znaleźli się w nieodpowiednich dla siebie miejscach.

Czytaj także:

Kazik wygrywa na liście przebojów radiowej Trójki. I znika

Marek Niedźwiecki odchodzi z radiowej Trójki

Mystic Production zawiesza współpracę z Trójką

Hirek Wrona również opuszcza radiową Trójkę

Jak traktować Trójkę?

 Unieważnienie Listy Przebojów pogłębia kryzys Trójki, z której wiele osób już odeszło, a chcą odejść inni. Dzwonią do mnie i pytają, co robić. Czas ujawnić, że od kilku lat był problem z graniem niektórych piosenek w Trójce – takich, które świetnie radziły sobie w innych stacjach. Mieliśmy kontrolę utworów, a w wolnym kraju nie powinno się to zdarzyć. Szczególnie do tak zwanej poczekalni powinny trafiać wszystkie potencjalne hity.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

 Przypomnijmy co wcześniej śpiewał Kazik o politykach.
 

Kazik za komuny śpiewał piosenkę „45/89”, która była grana w Trójce, a w tle było słychać głos generała Jaruzelskiego, który mówił to, co mówił zwykle: „Kto za tym wszystkim stoi”. Kiedy prezydentem Polski był Lech Wałęsa – Kazik śpiewał „Wałęsa oddaj moje 100 milionów” i ten utwór był na liscie przebojów. Po „nocy teczek” była piosenka „Panie Waldku, pan się nie boii ”, kiedy premierem był Waldemar Pawlak. Kiedy premierem był Józef Oleksy i pojechał do defiladę do Moskwy w czasie ataku Rosji na Czeczenię - Kazik śpiewał „Łysy jedzie do Moskwy”. Był też utwór „Będziesz wisiał Miller”, kiedy premierem był Leszek Miller. Nigdy nikt z polityków nie manipulował listą przebojów. 5 czerwca wydajemy nową, bardzo ciekawą i mądrą płytę Kazika. Jest on wyjątkowym obserwatorem, więc boję się, że znowu dziwnie zareagują niektóre media. 

 PiS wprowadza cenzurę?

Dla mnie najważniejszy był pluralizm Trójki, gdzie pracowało wielu ludzi o różnych poglądach, z różnego rozdania politycznego, o różnych poglądach estetycznych i muzycznych . To była niezwykła wartość. Można by rzec wielki dorobek Polskiej kultury. A Lista Przebojów była jeszcze ważniejsza i tak działo się od czterdziestu lat. Twarzą niniejszej jest wspaniały Marek Niedźwiecki. A jeśli w Trójce wszystko się rozsypie – błagam cię Marku załóż własną listę przebojów Marka Niedźwieckiego i będziesz mógł firmować swoim nazwiskiem uczciwość programu. Wszyscy przyjdziemy do Ciebie. To jest mój apel do Marka. Ale być może ktoś się zreflektuje i przeprosi za całą sytuację, może ją “odkręci”. Być może zmieni się dyrekcja, bo tego wymaga czas. Wiem o tym, bo mieliśmy niewiarygodną liczbę telefonów i maili od najwybitniejszych artystów, którzy nas wspierają. Wielu z nich deklaruje, że nie będzie wysyłało swoich utworów do publicznych mediów, a mówię o najważniejszych nazwiskach.

 

Myśli pan, że rząd jest chętny do zmiany?

Znam też stanowisko profesora Piotra Glińskiego i Joachima Brudzińskiego, którzy uznali decyzję dyrektora III za prowokację lub przejaw głupoty. Może dojdzie do jakiegoś namysłu, bo inaczej czekają nas kolejne odejścia z mediów publicznych, gdzie wielu pracowników nie chce być kojarzonych z cenzurą. Wierzę, że ci którzy sprawują nadzór nad mediami publicznymi mogą uzdrowić sytuację – jeśli tylko zachowają się w sposób godny i uczciwy. Byłbym wtedy niezwykle szczęśliwy, bo to potwierdzi, że jest pluralizm i możliwość dialogu.

 

Może ci wszyscy, którzy odeszli z Trójki powinni zostać zaproszeni do powrotu?

W mediach publicznych trzeba zrobić absolutny porządek. Od rozwiązania sprawy Trójki powinna się zacząć w społecznym dialogu naprawa wszystkich mediów publicznych. Żyjemy w kraju, gdzie są ludzie o różnych poglądach i to trzeba wykorzystać, bo to jest wielka siła. Jeżeli teraz nie zaczniemy porządkować sprawy mediów publicznych – zacznie się bojkot artystów. Może media zwane publicznymi będą wtedy grały disco polo, pieśni kombatanckie albo utwory zwolenników rządu. A to będzie koniec nie tylko mediów publicznych.