Biuro prasowe Episkopatu Polski opublikowało na swoich stronach internetowych oświadczenie, w którym biskupi zajęli stanowisko wobec spotkania w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 11 kwietnia.

Grzegorz Braun pokazał na KUL swój najnowszy film "Eugenika - w imię postępu" poświęcony aborcji, eutanazji i in vitro. Spotkanie zorganizował miesięcznik "Polonia Christiana" i Koło Naukowe Historyków Studentów KUL. W trakcie dyskusji po pokazie, Braun nazwał abp Józefa Życińskiego, "kłamcą i łajdakiem" który "podawał się za biskupa".

W oświadczeniu Episkopatu, biskupi podkreślili, że atak na abp Życińskiego przyjęli z "wielkim bólem". Zdaniem biskupów: "Wolno dyskutować z poglądami bliźnich i nie zgadzać się z nimi", ale "to, co się stało na Uniwersytecie noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy".

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Trwamy w dziękczynieniu za wyniesienie na ołtarze błogosławionego Jana Pawła II. Przyjmujemy jego wezwanie do otwierania Chrystusowi wszystkich obszarów naszego życia osobistego, społecznego i narodowego. Przypominamy jego naukę o wolności, która jest darem i zadaniem, zobowiązującym nas do wybierania większego dobra i do szacunku wobec każdego człowieka; także tego, który inaczej rozumie dobro Ojczyzny i Kościoła.

W tym kontekście z wielkim bólem przyjęliśmy bezprzykładny atak na pamięć i osobę śp. Arcybiskupa Józefa Życińskiego, jaki miał miejsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W sposobie oceny postawy kościelnej i społecznej zmarłego Pasterza zostały nie tylko podeptane normy chrześcijańskiej miłości, ale i ludzkiej uczciwości oraz obowiązującego każdego człowieka szacunku wobec tych, którzy odeszli. Posunięto się do oszczerstwa, które obciąża przede wszystkim sumienie mówiącego, ale także tych, którzy zgadzają się na tego typu wypowiedzi, a nawet je nagłaśniają. W tym kontekście zwracamy uwagę na moralną odpowiedzialność środków społecznego przekazu, zwłaszcza tych, które uważają się za katolickie.

Wolno dyskutować z poglądami bliźnich i nie zgadzać się z nimi, także z poglądami tych, którzy odeszli, ale to, co się stało na Uniwersytecie noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy. Solidaryzujemy się ze zdecydowanymi słowami potępienia, jakie padły z ust Biskupa Administratora Archidiecezji Lubelskiej oraz Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i z działaniami podjętymi w stosunku do współwinnych.

Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o odpowiedzialność za słowo, które powinno argumentować, przekonywać, ale nigdy nie może ranić i niszczyć.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski