Powodem wniosku jest materiał, jaki wczoraj, 9 lipca, na jednym z amerykańskich portali internetowych pojawił się materiał autorstwa Surmacza, który, jak pisze Braun, "ostro i w niewybrednych słowach atakuje Platformę Obywatelską i Rafała Trzaskowskiego, kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej,  wspiera zaś Andrzeja Dudę i politykę realizowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości".

Braun zauważa, że PAP, jako publiczna agencja prasowa, zgodnie z przepisami powinna przekazywać "rzetelne, obiektywne i wszechstronne informacje" i nie może być kontrolowana przez jakiekolwiek ugrupowanie polityczne lub ideologiczne.

Czytaj także: Ostra walka do ostatniej minuty przed ciszą wyborczą

"Prawo i Sprawiedliwość w ciągu minionych kilku lat, lekceważąc obowiązujące przepisy, w pełni podporządkowało sobie nie tylko media publiczne, ale także Polską Agencję Prasową" - pisze we wniosku Juliusz Braun. Dodaje, że właczenie się szefa PAP do kampanii i "niewybredne ataki" na kandydata opozycji naruszają wszelkie standardy.

"Dlatego składam wniosek o niezwłoczne odwołanie p. Wojciecha Surmacza z funkcji prezesa Polskiej Agencji Prasowej.    Proszę o poddanie wniosku pod głosowanie w trybie korespondencyjnym" - kończy Braun.