24 lipca Telewizja Polska poinformowała, że pełniący obowiązki prezesa TVP Maciej Łopiński złożył swoją rezygnację, a jego miejsce zajął były prezes telewizji Jacek Kurski.

"W związku z rozpoczynającym się w dniu 27.07.2020 r. urlopem p.o. prezesa Zarządu TVP Pana Macieja Łopińskiego oraz złożeniem przez niego rezygnacji z czasowego pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu z dniem 07.08.2020 r., pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu TVP zostało powierzone Panu Jackowi Kurskiemu" - poinformowano w komunikacie.

Tego dnia Rada Mediów Narodowych miała powołać nowego prezesa Telewizji Polskiej, ale w związku z opublikowanym komunikatem, punkt ten został wyłączony z obrad.

- Komunikat TVP nie jest aktem prawnym. Poprosiłem zarząd telewizji o przysłanie dokumentów wyjaśniających sytuację prawną zarządu - mówił w rozmowie z portalem Wirtualne Media szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Tego samego dnia Czabański wystąpił do nadawcy o wyjaśnienia. W ocenie szefa RMN Jackowi Kurskiemu udzielono tylko pełnomocnictwa na czas nieobecności Macieja Łopińskiego.

- Zasadne jest, żeby w przyszłości Spółka przykładała większą staranność do opracowywania komunikatów prasowych, żeby nie wprowadzały one w błąd instytucji nadzorujących, ani opinii publicznej - ocenił Czabański.

Rada Mediów Narodowych do poniedziałku ma czas na powołanie nowego prezesa TVP. Bez decyzji w tej sprawie spółką będzie kierowało dwóch członków zarządu: Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz.