W ubiegłym tygodniu nowym szefem polskiej dyplomacji został były wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Czaputowicza. 

Były szef polskiej dyplomacji w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi o sukcesach, które udało się osiągnąć z jego inicjatywy. Wymienia m.in. poprawę relacji z Niemcami i Francją, wyprowadzenie z kryzysu w stosunkach z UE oraz przystąpienie razem z Amerykanami do Sojuszu na rzecz Wolności Religijnej.

- Do swoich sukcesów zaliczam też wyciągniecie z głębokiego kryzysu stosunków z Ukrainą i Litwą. Przyjąłem taktykę, by zbyt często nie pytać innych o pozwolenie, tylko robić swoje - mówi "Rzeczpospolitej" Czaputowicz.

Wywiad skomentowała na Twitterze była premier Beata Szydło. "Minister Czaputowicz sugeruje w wywiadzie dla „Rz” jak wiele musiał naprawiać po swoim poprzedniku. Wydaje mi się to nieprofesjonalne i krzywdzące wobec Witolda Waszczykowskiego. Równocześnie dziwi mnie wyznanie min. Czaputowicza, że w swoich działaniach „unikał prymatu interesu narodowego”" - napisała europosłanka PiS.