Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 21.10.2015 09:59 Publikacja: 21.10.2015 09:59
Foto: Fotorzepa/Piotr Woźniak
Sekretarz Gminy Anna Kuś w oświadczeniu dla rp.pl zapewnia, że Rada Miejska podejmie dalsze decyzje należące do jej kompetencji w tym zakresie, po uzupełnieniu przez wnioskodawców wniosku o niezbędne dokumenty.
Przedstawiciel wnioskodawców, p.o prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kazimierzu Dolnym pan Remigiusz Jeżewski, wymienia m.in opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Warto przypomnieć, że jeszcze w ubiegłym roku mocno była dyskutowana kwestia miejsca upamiętnienia. Pod uwagę brano ich kilka: skwer naprzeciwko dawnego posterunku MO, skwer nad Wisłą i teren dawnego cmentarza za Farą.
My od początku chcieliśmy się skupić na upamiętnieniu akcji, którą
przeprowadził ze swoimi żołnierzami major Dekutowski 19 maja, a nie tylko ograniczać się do osoby Majora. Dlatego tak zależało nam na miejscu na przeciwko dawnego budynku UB - tłumaczy Jeżewski w rozmowie z rp.pl.
Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Grzegorz Dunia, dziś już były burmistrz
Kazimierza Dolnego. Przypominał, że ten teren w przyszłości ma być
rewitalizowany według planów autorstwa Karola Sicińskiego. Jednak sytuacja się zmieniła, Dunia przegrał listopadowe wybory samorządowe.
Wiosną 1945 r. oddział majora Dekutowskiego ps. Zapora przeprowadził rajd, podczas którego rozbito kilka posterunków Milicji Obywatelskiej m.in. w Janowie Lubelskim, Bełżycach, Urzędowie i 19 maja w Kazimierzu. W akcji zginęło 5 milicjantów i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa oraz kilku żołnierzy i 2 oficerów sowieckich.
Zapora został zatrzymany wraz z siedmioma kolegami 16 września 1947 w miejscowości Nysa przez funkcjonariuszy bezpieki z Katowic. Dekutowski przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 15 września 1948 roku został skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. "Zapora" do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Triumf projektu „Nowa Tęcza” w warszawskim Budżecie Obywatelskim miał przypieczętować jej powrót na Plac Zbawici...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodn...
Mija właśnie 82. rocznica „krwawej niedzieli” – jednego z najbardziej dramatycznych epizodów antypolskiej ofensy...
Rady dzielnic wypowiedzą się w sprawie pomysłu wprowadzenia nocnej prohibicji w Warszawie. Do radnych trafią dwa...
Propozycję wprowadzenia uczniowskich budżetów partycypacyjnych w szkołach na Bemowie złożyli warszawscy radni Ma...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas