Sondaż: Ukraina w NATO? Polacy: Nie teraz

Polacy są sceptyczni wobec propozycji, aby Ukraina już teraz weszła do Paktu Północnoatlantyckiego. Dużą rezerwę widać wśród wyborców opozycji.

Aktualizacja: 01.08.2023 14:02 Publikacja: 11.07.2023 03:00

Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że na szczycie NATO w Wilnie członkowie sojuszu podejmą decyzj

Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że na szczycie NATO w Wilnie członkowie sojuszu podejmą decyzję o zacieśnieniu relacji z Ukrainą

Foto: mat. pras.

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że prawie połowa pytanych (47,7 proc.) nie zgadza się na to, aby już teraz Ukraina mogła stać się członkiem NATO, przeciwnego zdania jest 40 proc. Polaków, a nie ma zdania na ten temat 12,3 proc. osób.

Sondaż: Kto jest przeciw natychmiastowemu rozszerzeniu NATO o Ukrainę?

W grupie przeciwników wstąpienia tego kraju do sojuszu są przeważnie zwolennicy opozycji (54 proc.), mężczyźni, głównie mieszkańcy średnich miast (71 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (60 proc.), zwolennicy poglądów centrowych (61 proc.), którzy raczej dobrze oceniają swoją sytuację ekonomiczną (57 proc.).

Rzeczpospolita

Już 30 września 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o złożeniu wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Jednak w trakcie szczytu w Wilnie, który odbędzie się 11 i 12 lipca, państwo to nie zostanie zaproszone do sojuszu – oświadczył sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. – Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina stanie się członkiem sojuszu i zgadzają się, że to od sojuszników z NATO i Ukrainy zależy kiedy Ukraina zostanie członkiem – dodał, podkreślając, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO.

Nie będzie zaproszenia dla Ukrainy do NATO

Stwierdził, że na szczycie w Wilnie zostanie utworzona Rada NATO–Ukraina, aby zacieśnić współpracę z Kijowem, a w jej inauguracyjnym posiedzeniu weźmie udział prezydent Ukrainy. Ten w jednym z wywiadów powiedział, że za wstąpieniem do NATO jest 90 proc. Ukraińców.

Orędownikiem wstąpienia Ukrainy do NATO są polscy politycy.

– Mamy nadzieję, że podczas szczytu NATO w Wilnie podjęte zostaną decyzje dotyczące pierwszych kroków ku temu, by Ukraina jak najszybciej wstąpiła do sojuszu – powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w Kłajpedzie. – Jej doświadczona armia z pewnością wzmocni NATO od strony militarnej – dodał.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Pozytywny scenariusz NATO dla Ukrainy? Nie widzę

W trakcie poniedziałkowej odprawy kadry kierowniczej resortu obrony narodowej powiedział, że w Wilnie wybrzmi kwestia zacieśniania relacji NATO z Ukrainą. – Trudno sobie wyobrazić architekturę bezpieczeństwa Europy bez Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej – mówił.

Celem szczytu zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego powinno być wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu i zastosowanie wobec Rosji kordonu bezpieczeństwa od Finlandii do Bałkanów. Polska przedstawi też propozycję wejścia wraz z krajami bałtyckiego do natowskiego programu Nuclear Sharing.

Gwarancje dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden wykluczył przyjęcie Ukrainy do sojuszu, dopóki trwa wojna z Rosją. – Jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się do obrony każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to oznaczałoby, że jesteśmy wszyscy na wojnie z Rosją – wytłumaczył Biden w wywiadzie dla CNN.

Zaproponuje jednak podczas szczytu NATO gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. – Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy przedstawić Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego – powiedział prezydent USA.

Czytaj więcej

Szczyt NATO w Wilnie: Sojusz ostrożny w rozszerzaniu na Wschód. Zostanie powołana nowa instytucja

Doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że gwarancje dla Ukrainy będą oparte na modelu izraelskim. – Koncepcja polega na tym, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami i partnerami wynegocjują długoterminowe zobowiązania bezpieczeństwa z Ukrainą, co oznaczałoby, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe do udzielenia różnych form pomocy wojskowej, wywiadowczej, wymiany informacji, wsparcia cybernetycznego i innych form materialnego wsparcia, tak by Ukraina była w stanie się obronić i odstraszyć przyszłą agresję – powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie prezydenckiego samolotu w drodze do Londynu.

– Jeśli dojdzie do porozumienia, zawieszenia broni, jeśli dojdzie do porozumienia pokojowego, myślę, że możemy to wypracować – potwierdza amerykański prezydent.

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że prawie połowa pytanych (47,7 proc.) nie zgadza się na to, aby już teraz Ukraina mogła stać się członkiem NATO, przeciwnego zdania jest 40 proc. Polaków, a nie ma zdania na ten temat 12,3 proc. osób.

Sondaż: Kto jest przeciw natychmiastowemu rozszerzeniu NATO o Ukrainę?

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kraj
Konwencja PiS w Przysusze. Jarosław Kaczyński mówi o torturach i łamaniu konstytucji, o szaleńczych planach rządu
Kraj
Znaleziono szczątki ludzi na terenie byłego poligonu pod Łodzią
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Kraj
Cisza wyborcza do kasacji? Senat zamówił opinię w MSWiA