Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w starym młynie papierniczym. Jest jednym z 60 pomników historii w Polsce. Rocznie odwiedza je około 70 tys. osób. To najczęściej zwiedzane muzeum ziemi kłodzkiej.
Historia papiernictwa na Dolnym Śląsku sięga schyłku średniowiecza. Na przestrzeni wieków działało tu około 100 młynów papierniczych. Dusznicki jest jedynym, który zachował się do dziś.
– Najwcześniejszy znany zapis dotyczący papierni pochodzi z 1562 r. Podczas powodzi w 1601 została ona częściowo zniszczona. Gdy cztery lata później młyn odbudowano, wznowiono w nim produkcję papieru. Zaprzestano jej dopiero w okresie międzywojennym. W 1968 r. otworzono tu Muzeum Papiernictwa – mówi dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor muzeum.
Młyn papierniczy, w którym mieści się muzeum, to obiekt unikatowy na skalę światową. Ten zabytek techniki zachowany jest bez większych zmian w stosunku do pierwotnej konstrukcji. Nie został zlikwidowany ani zmieniony w zmechanizowaną fabrykę jak wiele podobnych obiektów w XIX w. W dobrym stanie pozostają dawne pomieszczenia produkcyjne, oryginalne suszarnie do transportowania mokrego papieru oraz wieszaki do jego suszenia.
Budynek przyciąga uwagę dzięki niezwykłym zdobieniom. Młyn wzniesiony w konstrukcji ryglowej, na wysokiej podmurówce z kamienia, ma wysoki, pokryty gontem dach z kilkukondygnacyjnymi strychami. Na elewacji są zdobienia wokół okien – rozety. Ale ciekawe detale architektoniczne można znaleźć również wewnątrz budynku. Część ścian pokrytych jest polichromią.