Obok województwa łódzkiego właśnie Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie w Polsce powstaje najwięcej sprzętu AGD. Rocznie z taśm produkcyjnych w naszym kraju zjeżdża już ponad 20 mln sztuk, co daje pozycję zdecydowanego europejskiego lidera. Co więcej, firmy zapowiadają systematyczne podnoszenie mocy produkcyjnych.
Whirlpool inwestuje
Amerykański Whirlpool na Dolnym Śląsku obecny jest od 2002 r., kiedy to kupił od Skarbu Państwa spółkę Polar, której korzenie sięgają lat 50. Choć koncern w 2014 r. kupił też włoską grupę Indesit, która w Polsce dla odmiany obecna jest w Łodzi i Radomsku, to jednak o Dolnym Śląsku nie zapomniano.
W ramach planu przemysłowego dla Polski na lata 2015–2018 Whirlpool zapowiedział w sumie zainwestowanie w Polsce 235 mln euro, z czego 126 mln euro przypadnie na dolnośląskie zakłady. Środki zostaną przeznaczone na projekty inżynieryjne, wprowadzenie nowych produktów czy też utrzymanie platform produkcyjnych. Oczywiście spodziewane są też zmiany, najbardziej rewolucyjną jest zaprzestanie w regionie produkcji zmywarek. Będą teraz powstawać tylko w Radomsku, które będzie ekskluzywną fabryką zmywarek dla regionu EMEA. Ale kosztem utraty tego segmentu intensywnie rozwijane będą inne. – Fabryka lodówek wolno stojących zyska nowe wolumeny dzięki przeniesieniu tej części produkcji z Łodzi, dochodzi również produkcja niektórych modeli piekarników pod zabudowę, które dzisiaj powstają we Włoszech i Łodzi – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik grupy Indesit w Polsce. Jak wyjaśnia, wrocławski zakład będzie teraz największą fabryką lodówek koncernu w tej części Europy.
Jednak nie kończy się na inwestycjach w segmencie produkcyjnym, intensywnie rozwijana jest także działalność związana z badaniami i rozwojem, czyli R&D. W przypadku Whirlpoola na Dolny Śląsk trafi tzw. Center of Excellence dla pionu zmywarek oraz duże centrum R&D dla jednej z gam lodówek.
Whirlpool zapowiada, że nie planuje zmian zatrudnienia, co jest doskonałą informacją. Obawiano się, że po integracji polskich zakładów Whirlpool z przejętymi od Indesitu część może zostać zamknięta, co spowodowałoby także duże zwolnienia. Miejsca pracy zostały zachowane, zatem w przyszłości możliwe jest także zwiększenie zatrudnienia.