"W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, kierując się bezpieczeństwem obywateli Polski, w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej" - podał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu dodając, że to "standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego".

"Na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne"

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, natomiast w obowiązku służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest przygotowywanie się na wszystkie scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Czytaj więcej

Ministerstwo wskazuje, jak dawkować jodek w przypadku skażenia radioaktywnego

Jak przypomniano, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z 24 sierpnia na potrzeby zabezpieczenia dystrybucji tabletek z jodkiem potasu wojewodzie wielkopolskiemu udostępniono 5 320 800 tabletek. WUM podał, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła tabletki z jodkiem potasu we wrześniu. Tabletki te zostały przekazane do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.

- Wystąpiłem również o dodatkową rezerwę pół miliona tabletek jodku potasu, która pozostanie w gestii wojewody, tak aby w razie potrzeby uzupełnić braki w poszczególnych gminach w Wielkopolsce - oświadczył wojewoda Zieliński.

Jodek potasu - miejsca dystrybucji tabletek

W komunikacie WUM czytamy, że zgodnie z poleceniem wojewody wszystkie gminy województwa wielkopolskiego miały do końca poprzedniego tygodnia opracować "plan akcji jodowej" i ustalić miejsca dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. W okresie od 5 do 7 października tabletki mają zostać przekazane do wskazanych przez władze gmin miejsc składowania.

Czytaj więcej

Wiceszef MSWiA zapowiada dystrybucję jodku potasu w Polsce

"W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek" - podano.

Według stanu z 4 października (w tym dniu odbyła się konferencja wojewody), w Wielkopolsce gminy przygotowały 2026 punktów dystrybucji tabletek. "Jak poinformował dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego WUW Dariusz Dymek, w momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB" - czytamy.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu? Rutynowe procedury

MSWiA kilka dni temu podjęło decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Jak tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, to rutynowe procedury wynikające z zasad ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, związane z informacjami medialnymi o tym, że w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie dochodziło do walk.

Wiceszef MSWiA wyjaśniał, że władze prowadzą przygotowania na wypadek ewentualnego uszkodzenia jednego z reaktorów. - Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu. Wykorzystaliśmy tu podległą formację, czyli Państwową Straż Pożarną i najpierw do jednostek powiatowych Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęliśmy dystrybucję - mówił w Polskim Radiu.

- W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli - kontynuował.

Czytaj więcej

Co robić, gdy wybuchnie bomba atomowa?

Jodek potasu ogranicza ryzyko zachorowania na nowotwory, które mogą być następstwem promieniowania po skażeniu atomowym wywołanym np. uszkodzeniem reaktora jądrowego lub eksplozją bomby atomowej. Ma postać tabletek, jest w składzie płynu Lugola. W przypadku wystąpienia katastrofy nuklearnej np. w wyniku zniszczenia elektrowni atomowej, tabletki z jodkiem potasu będą wydawane w aptekach bezpłatnie, bez recepty. Nie należy spożywać jodku profilaktycznie. Nadmiar jodku potasu w organizmie szkodzi zdrowiu.