Ramowy program pielgrzymki Franciszka do Polski znany jest od trzech miesięcy – jako pierwsza, na początku marca, informowała o nim „Rzeczpospolita". W czwartek, równolegle w Krakowie oraz Warszawie, podano szczegółowy – rozpisany co do minuty – plan wizyty.

Ojciec Święty przyleci do Polski w środę 27 lipca. Około godz. 16 jego samolot wyląduje na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Po krótkim powitaniu papież przejedzie na Wawel, gdzie najpierw odbędzie się oficjalna ceremonia powitania i spotkanie z korpusem dyplomatycznym, a potem spotkanie z prezydentem oraz polskimi biskupami. Wieczorem papież ma pojawić się w słynnym papieskim oknie w krakowskiej kurii.

Kolejnego dnia – 28 lipca – rano Franciszek poleci do Częstochowy, by odprawić mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wcześniej odkrytym samochodem przejedzie między wiernymi i pomodli się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po południu wróci do Krakowa, a o godz. 17 wsiądzie do tramwaju i w towarzystwie niepełnosprawnych pojedzie na Błonia, gdzie odbędzie się ceremonia powitania przez młodzież przybyłą na Światowe Dni Młodzieży.

W piątek, 29 lipca, papież znów opuści Kraków, by polecieć do Oświęcimia. Odwiedzi tam niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. – Ta część wizyty o bardzo prywatnym charakterze będzie odbywała się w absolutnej ciszy i skupieniu – informuje bp Artur Miziński, sekretarz generalny episkopatu. – Ojciec Święty spotka się z grupą byłych więźniów obozu, pomodli się pod ścianą śmierci oraz w celi męczeństwa św. Maksymiliana – dodaje.

Z kolei w Birkenau Franciszek pomodli się pod pomnikiem ofiar obozu. Tam też spotka się z 25-osobową grupą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, wygłosi również krótkie przemówienie.

Jak podkreśla bp Miziński, zarówno odwiedziny Jasnej Góry, jak i obozu zagłady w planie pielgrzymki znalazły się na wyraźne życzenie papieża.

Podobnie jest z wizytą w krakowskim szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. – Ojciec Święty spotka się tam z najciężej chorymi pacjentami, będzie też modlił się w szpitalnej kaplicy – mówi hierarcha.

Wieczorem – o godz. 19 – Franciszek będzie przewodniczył drodze krzyżowej na Błoniach.

Następny dzień, 30 lipca, rozpocznie się od nawiedzenia Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Tam papież będzie się modlił w kaplicy św. Faustyny i przejdzie przez Bramę Miłosierdzia. Na kilka minut usiądzie również do konfesjonału, by wyspowiadać pięć osób.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Kolejnym punktem będzie wizyta w pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. O godz. 10 Ojciec Święty odprawi tam mszę św., w której udział wezmą kapłani, seminarzyści i osoby konsekrowane. Po mszy Franciszek pojedzie do kurii i tam w towarzystwie młodzieży zje obiad, a potem pojedzie na Kampus Miłosierdzia w Brzegach. Weźmie tam udział w czuwaniu modlitewnym.

W Brzegach papież będzie też w niedzielę 31 lipca. Przed południem odprawi tam mszę kończącą ŚDM. Później spotka się jeszcze z wolontariuszami i komitetem organizacyjnym, a około 18.30 odleci z Balic do Rzymu.

– Skończył się czas dyskusji, przechodzimy do realizacji – tak papieskie plany podsumowuje abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Na krakowskich Błoniach ruszyła już budowa ołtarza, za kilka dni prace rozpoczną się także w Brzegach. Ile osób może spotkać się z papieżem w ostatnich dniach lipca? Według bp. Mizińskiego plac przed Jasną Górą może zmieścić ok. 300 tys. osób. – Ale na pewno będzie nas więcej – mówi biskup.

Z kolei organizatorzy ŚDM informują, że już zarejestrowało się ok. 600 tys. uczestników. – Szacujemy, że na ostatniej mszy będzie około dwóch milionów osób – mówi Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM.

A kard. Stanisław Dziwisz uzupełnia: – Uczestniczyłem we wszystkich ŚDM i takiego zainteresowania, jakie jest teraz, nie widziałem.