Przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował, że liderzy Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy PO – od rana kontaktują się ze sobą.

Schetyna ocenił, że Brexit był „politycznym hazardem” Davida Camerona. – Chciał wygrać wybory wewnętrzne i postawił wszystko na szalę. Przegrał. To się źle skończyło dla całej wspólnoty europejskiej. Ci, którzy źle życzą UE, będą się z tego cieszyć. Odpowiedzią musi byś solidarność i integracja. Trzeba pogodzić się z decyzją Brytyjczyków - mówił Schetyna, który zwrócił uwagę, że za opuszczeniem UE głosowała prowincja i ludzie starsi.

- Oczekuję od rządu jasnych deklaracji, potwierdzenia naszej polityki integracji w Unii Europejskiej. Zacieśnienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Dziś kluczowe decyzje będą przed Brukselą dyskutowane w Paryżu i w Berlinie. Przez Trójkąt Weimarski wpływamy na budowę polityki europejskiej – dodał lider Platformy Obywatelskiej.

Polityk podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii jest strategia dotycząca minimalizowania strat wynikających z Brexitu. - Trzeba bardzo dużo dystansu i dobrego pomysłu, jak minimalizować straty wynikające z tej decyzji. I uważam, że trzeba powtórzyć, powiedzieć bardzo wyraźnie jesteśmy za integracją UE, jesteśmy za zacieśnieniem wzajemnych relacji, a Wielką Brytanię będziemy traktować tak, jak inne kraje, które są poza strukturą europejską, unijną, wspólnotową, ale z Unią współpracują, takie jak Szwajcaria, czy Norwegia - powiedział.