W 2004 r. Lisa Montgomery uprowadziła i udusiła 23-letnią Bobbie Jo Stinnett. Następnie morderczyni rozcięła ofierze brzuch i wyjęła dziecko, które przeżyło.

Montgomery została skazana w 2007 r.

Federalny wyrok śmierci na kobiecie miał zostać wykonany 12 stycznia. Sędzia James Patrick Hanlon z sądu w Indianie zablokował egzekucję. Decyzję podtrzymał sąd apelacyjny dla Dystryktu Kolumbii. Jeżeli Sąd Najwyższy nie zainterweniuje, do egzekucji nie dojdzie już za kadencji prezydenta Donalda Trumpa, którego obrońcy Montgomery prosili o zamianę kary dla skazanej na dożywocie.

Lisa Montgomery jest jedyną w USA kobietą oczekującą na wykonanie federalnego wyroku śmierci. Jej obrońcy nie kwestionowali winy swej klientki. Argumentowali, że z uwagi na chorobę psychiczną skazanej oraz traumę związaną z gwałtem, którego padła ofiarą, kara dla Montgomery powinna zostać złagodzona.

Na podstawie dowodów, że skazana nie rozumie uzasadnienia wydanego w jej sprawie wyroku sąd w Indianie wstrzymał wykonanie kary do czasu przeprowadzenia rozprawy w celu ustalenia, czy wyrok może być wykonany.