List Redaktorów Naczelnych do Marszałka Sejmu

Sejm planuje ograniczyć możliwość poruszania się dziennikarzy po budynku parlamentu. Zmianom sprzeciwiają się redaktorzy naczelni największych mediów w Polsce. "To zamykanie się na obywateli" - piszą w liście do Marszałka Sejmu.

Aktualizacja: 18.11.2016 17:03 Publikacja: 18.11.2016 16:29

List Redaktorów Naczelnych do Marszałka Sejmu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W styczniu "Rzeczpospolita" informowała, że PiS planuje zamknięcie niektórych stref Sejmu dla dziennikarzy. Czytaj więcej

Jedną z propozycji Kancelarii Sejmu jest ograniczenie dostępu dla dziennikarzy do przebywania w pomieszczeniach zajmowanych przez Straż Marszałkowską. Propozycję skrytykowali sami dziennikarze. Do marszałków Sejmu i Senatu trafił list podpisany przez ponad 50 dziennikarzy. Apelowali oni o rezygnację z planowanych ograniczeń.

Dziś głos w tej sprawie zabrali również redaktorzy naczelni największych krajowych mediów. Z inicjatywy Press Clubu powstał list, który podpisało 28 redaktorów naczelnych.

- Takie regulacje, oznaczałyby ograniczenie prawa dziennikarzy do wykonywania zawodu, a co za tym idzie - prawa opinii publicznej do informacji o pracach władzy ustawodawczej. Obecny model - otwarty dla prasy i obywateli parlament - stał się symbolem wolności słowa. Choć w ostatnim czasie podlegał modyfikacjom (np. ograniczenie obecności mediów w kuluarach) tym niemniej fundament, polegający na możliwie pełnym dostępie do posłów, nie tylko na galerii prasowej czy na konferencjach prasowych, pozostał nienaruszony. Propozycje idące w kierunku ograniczenia swobody pracy dziennikarzy, fotoreporterów i ekip technicznych budzą sprzeciw przede wszystkim ze względu na wynikające z tego ograniczenie prawa obywateli do informacji - napisano w liście.

"Jesteśmy świadomi, że przepisy regulujące obecność dziennikarzy w Sejmie można doskonalić. Oczekujemy jednak, że ewentualne zmiany będą wprowadzane wyłącznie po poważnych konsultacjach z przedstawicielami mediów. Sejm, który zamykałby się na media jednocześnie zamykałby się na obywateli" - czytamy dalej.

Apel poparli: Paweł Lisicki z „Do Rzeczy”, Krzysztof Jedlak z „Dziennika Gazety Prawnej”, Robert Feluś z „Faktu”, Krzysztof Wójcik z Forum Polskiej Agencji Fotografów, Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Jarosław Kurski z „Gazety Wyborczej”, Bartosz Węglarczyk z Grupy Onet, Tomasz Machała z Grupy Wirtualna Polska, Tomasz Sommer z „Najwyższego Czasu”, Tomasz Lis z „Newsweeka”, Tomasz Sygut z Nowa TV, Jerzy Baczyński z „Polityki”, Henryk Sobierajski z Polsat News, Paweł Fąfara z Polska Press, Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Rafał Porzeziński z Programu I Polskiego Radia, Tomasz Siemieniec z „Pulsu Biznesu”, Beata Piekarska z Radia Eska, Jarosław Paszkowski z Radia ZET, Marek Balawajder z RMF FM, Bogusław Chrabota z „Rzeczpospolitej”, Sławomir Jastrzębowski z „Super Expressu”, Wiktor Bater z Superstacji, Tomasz Terlikowski z Telewizji Republika, Kamila Ceran z TOK FM, Adam Pieczyński z TVN, Piotr Mucharski z „Tygodnika Powszechnego” i Jacek Pochłopień z „Wprost”.

Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?