Sondaż: Czy Polacy popierają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji?

"Czy popiera Pani/Pan protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 07.02.2021 10:08 Publikacja: 07.02.2021 07:30

Sondaż: Czy Polacy popierają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

27 stycznia ukazało się uzasadnienie do wyroku TK z 22 października uznającego aborcję z powodu wykrycia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. Tego samego dnia, późnym wieczorem, wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw co oznacza jego wejście w życie.

Od momentu publikacji wyroku w Polsce ponownie rozpoczęły się protesty przeciwko niemu. 28 października taki protest miał miejsce m.in. w Warszawie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego - w czasie protestu zatrzymano trzy osoby, które przedostały się przez ogrodzenie otaczające Trybunał Konstytucyjny i umieściły na drzwiach TK plakat Strajku Kobiet.

Do protestów przeciwko wyrokowi TK dochodziło też po jego wydaniu w październiku 2020 roku. Największy taki protest miał miejsce w Warszawie - 30 października w proteście brało udział ok. 100 tysięcy osób. Protesty po opublikowaniu wyroku TK mają mniejszą skalę.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy popierają protesty przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji.

52,9 proc. odpowiedziało, że popiera protesty chociaż w nich nie uczestniczy.

10,8 proc. ankietowanych twierdzi, że popiera protesty i uczestniczy w nich.

24 proc. ankietowanych nie popiera protestów przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji.

12,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej poparcie dla protestów przeciwko orzeczeniu TK wyrażają kobiety (67% vs 60% mężczyzn), osoby w wieku 35-49 lat (66%) oraz badani z wykształceniem wyższym (65%). Takiego zdania są też częściej osoby o dochodzie od 3001 do 5000 zł netto (70%) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (75%) - komentuje wyniki badania  Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Wśród osób, które aktywnie uczestniczą w protestach, największy odsetek stanowią osoby w wieku 18-24 lata (aktywny udział w protestach deklaruje 15,1 proc. ankietowanych w tej grupie).

Kraj
Marsz 4 czerwca. "Opozycja uwierzyła, że może wygrać"
rolnictwo
Zboże zostało w Polsce. Rząd nie tylko nie pozbył się problemu, który sam stworzył, ale czeka go nowy
bezpieczeństwo
Trwają dymisje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kraj
Marsz 4 czerwca w Warszawie. Relacja na żywo
Kraj
Rusza kampania dziennikarzy i wydawców na rzecz wprowadzenia dyrektywy DMS
Kraj
Spot PiS. „To przerażające, że władza w Polsce robi takie rzeczy”