W sobotę 30 października "Wiadomości" TVP wyemitowały materiał "Nielegalna imigracja paraliżuje Europę". Przedstawiono w nim nagranie, na którym widać dwóch motocyklistów przejeżdżających obok pralni. Mężczyźni otworzyli ogień w stronę budynku.

- To nagranie z jednego ze szwedzkich miast. Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej. Po czym spokojnie odjeżdżają. Podobne sytuacje w wielu miejscach w całej Europie to już niemal codzienność - tłumaczył lektor.

Czytaj więcej

Scena z serialu w materiale "Wiadomości" o migrantach. Stacja wydaje oświadczenie

Wykorzystany materiał pochodził z planu szwedzkiego serialu "Szybki cash" (Snabba cash, Szybka gotówka), emitowanego na platformie Netflix.

Wiadomości TVP wyjaśniły później, że w materiale o fali przestępczości w Szwecji wykorzystano inscenizowane ujęcie, a "autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie, ale że w podobny sposób wygląda sytuacja w wielu szwedzkich i europejskich miastach oraz państwach". "To stwierdzenie jest prawdziwe" - dodano.

Odnosząc się do zarzutów pod adresem stacji szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski napisał w mediach społecznościowych, że w materiale "Wiadomości" TVP "nie wykorzystano zdjęć z serialu".

Powołując się na Karolinę Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT portal wirtualnemedia.pl podał, że do wtorkowego popołudnia do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 14 skarg na materiał "Wiadomości" TVP, w którym pojawiło się nagranie z planu serialu Netfliksa.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Materiał "Wiadomości" dostrzegły europejskie media. O sprawie informowano m.in. w Szwecji, Danii i Czechach.