Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w piątek o zawieszeniu przepisów dotyczących stanu spoczynku najstarszych sędziów Sądu Najwyższego i przywróceniu ich do pracy na warunkach, obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy o SN, i wstrzymaniu mianowań na ich miejsca.

"Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego" - głosi postanowienie Rosario Silvy de Lapuerty, wiceprezes TSUE.

Postanowienie TSUE w TVN24 komentował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem Sądu Najwyższego a sędziowie, którzy wrócili do SN, są cały czas sędziami w stanie spoczynku - powiedział.

- Postanowienie to nie jest samodzielną podstawą przywrócenia sędziów na stanowiska, które pełnili wcześniej. Automatycznie ci sędziowie nie zostali przywróceni na stanowiska. Nie ma takiej możliwości - dodał.

Zapytany, czy rząd zamierza znowelizować ustawę o SN, odpowiedział: Teraz analizujemy postanowienie TSUE. Sprawa jest bardzo skomplikowana, analizujemy to. Ostateczna decyzja zostanie podjęta, mamy na to jeszcze czas.

- Teraz jesteśmy w fazie pisemnej i przedstawiamy swoje stanowisko. W drugiej fazie przedstawiciel rządu przedstawi stanowisko Polski. Dopiero nowy skład TSUE zdecyduje, czy utrzymać, zmienić czy nie - zapowiedział.