KNF szkoli służby

Komisja Nadzoru Finansowego uczy wykrywać oszustwa przy reaktywacji przedwojennych firm

Publikacja: 31.03.2010 04:25

44 prokuratorów od wczoraj poznaje tajniki reaktywacji przedwojennych przedsiębiorstw, kompetencje zatwierdzających te decyzje podmiotów i sposoby walki z możliwymi nadużyciami – ustaliła „Rz”.

– Pozwoli to ograniczyć ryzyko wyłudzenia majątku Skarbu Państwa przez osoby postronne – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Adam Płociński z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), organizatora szkolenia.

Reaktywowane przedwojenne firmy domagają się bowiem zwrotu majątków, których wartość szacuje się nawet na setki milionów złotych. Najgłośniejsza sprawa dotyczy spółki Giesche, której właściciele próbują odzyskać majątek obejmujący jedną trzecią Katowic. W wyniku śledztwa prokuratury i ABW zarzuty próby oszustwa Skarbu Państwa usłyszeli m.in. właściciele spółki.

Dwudniowe szkolenia z prokuratorami prowadzą przedstawiciele KNF i Prokuratorii Generalnej (odpowiedzialnej za ochronę interesów prawnych Skarbu Państwa).

Kazimierz Olejnik, były prokurator krajowy, mówi „Rz”, że są one bardzo potrzebne prokuratorom.

Reklama
Reklama

– Dzięki takim zajęciom prokuratura potrafi rozpoznawać nowe zagrożenia i tym samym skuteczniej walczyć z przestępczością – mówi „Rz”. Podkreśla, że sam uczestniczył w podobnych szkoleniach, zwłaszcza na początku lat 90.

Szkolenia KNF przeszli już policjanci z Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego oraz sędziowie i referendarze sądów rejestrowych. W sumie prawie 200 osób. W kolejnych udział wezmą notariusze, funkcjonariusze ABW i CBA.

Kraj
Deweloperzy wybudują infrastrukturę. Warszawa wprowadza Zintegrowane Plany Inwestycyjne
Kraj
Radni Warszawy coraz bardziej anonimowi
Kraj
Ośrodek dla cudzoziemców pod Warszawą. Przebywa tam 170 mężczyzn
Kraj
Rekordowy czerwiec warszawskiego lotniska. „W czołówce Europy"
Kraj
Nieproszony gość z południa. Co warto wiedzieć o skupieńcu lipowym?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama