W Warszawie doszło do spotkania doradcy Departamentu Stanu Derka Cholleta z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim i wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem. Rozmowa dotyczyła budowy gazociągu Nord Stream 2.

Po spotkaniu Przydacz powiedział, że stanowisko Polski nie zmieniło się. Nord Stream 2 traktowany jest jako projekt, który zagraża bezpieczeństwu całej Europy.

- Uzależnia tak naprawdę UE od rosyjskiego gazu wbrew wcześniejszym deklaracjom dotyczącym konieczności dywersyfikacji nośników energii - mówił wiceminister spraw zagranicznych.

widzimy duże zaangażowanie polityczne także i samej kanclerz Angeli Merkel. Pokazuje to tylko, że projekt ten jest projektem politycznym i niebezpiecznym dla bezpieczeństwa Europy - mówił Przydacz.

- Już od kilku tygodni wiemy o prowadzonych rozmowach prowadzonych pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem dotyczących Nord Stream 2 - mówił wiceszef MSZ.

Charge d'affaires ambasady USA Bix Aliu na Twitterze napisał, że "bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z priorytetów w relacjach PL-USA. Wspieramy Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł energii, i podzielamy obawy Polski w sprawie Nord Stream 2 - nie dopuścimy do tego, aby Rosja kiedykolwiek w przyszłości użyła energii jako broni".

"Bliska współpraca między Polską a USA jest naszym wspólnym strategicznym priorytetem. Doceniamy wkład Polski w promowanie demokracji na Białorusi i przeciwstawianie się szkodliwym działaniom Rosji. Jesteśmy też głęboko zaangażowani w projekt Trójmorza" - dodał.

USA pytają o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Marcin Przydacz potwierdził, że w rozmowie z Derekiem Cholletem pojawił się temat projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

- Przedstawiłem stan prawny, jak wygląda to w dzisiejszej sytuacji, przedstawiłem fakt prac parlamentarnych nad przepisami doprecyzowującymi wymogi wobec inwestorów zagranicznych w tej infrarstrukturze jaką jest infrastruktura medialna - powiedział wiceszef MSZ.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Z mojej perspektywy, z perspektywy przedstawiciela władzy wykonawczej, trudno żebym komentował prace parlamentarne, poczekajmy na wynik tychże prac. Tak samo trudno, bym komentował kwestię decyzji Krajowej Rady radiofonii i Telewizji, która jest chciałem absolutnie niezależnym. W moim przekonaniu należy pozostawić jej tę decyzję, by wydała odpowiednią decyzję w oparciu o przepisy polskiego prawa. I to było moje stanowisko wobec pana Cholleta - dodał.