- Naczelną zasadą mojego rządu było zaufanie. Ostatnie zdarzenia, związane z ustawą o grach i zakładach wzajemnych, budzą wśród Polaków uzasadnione wątpliwości - mówił premier.

Premier podkreślił, że drugim wątkiem jest sprawa politycznego wykorzystywania CBA przez jej szefa. - Ta sprawa będzie wyjaśniana. Wszyscy będziecie państwo wyrabiać sobie własny sąd w tej sprawie.

- Trzeba wyjaśnić sprawę hazardową w odniesieniu do wszystkich jej uczestników, zabezpieczyć Polskę przed działaniami mającymi charakter politycznych pułapek na zlecenie opozycji. Trzeba zrobić obie te rzeczy - mówił premier.

- Działania pana Kamińskiego nie dają gwarancji ani pewności etycznego działania zgodnego z prawem. Dlatego podjąłem decyzję o odwołaniu szefa CBA - mówił Tusk.

Premier przed ogłoszeniem pozostałych dymisji zastrzegł, że nie ma żadnego powodu sądzić, że którakolwiek z osób z jego otoczenia (poza zdymisjonowanymi Zbigniewem Chlebowskim i Mirosławem Drzewieckim) przekroczyła prawo, lub nadużyła zaufania.

- Jednak - zaznaczył - aby rząd mógł pracować w atmosferze zaufania i bezstronności, chcemy z moimi współpracownikami zrobić wszystko, aby przekonać Polaków, ale także oponentów, o naszej bezstronności.

Sposobem na to ma być dymisja ministrów Andrzeja Czumy, Adama Szejnfelda i Grzegorza Schetyny.

- Andrzej Czuma zaproponował swoją dymisję, ponieważ jego wypowiedzi zostały zinterpretowane jako stronnicze. Ważne, aby minister sprawiedliwości w takiej sprawie mógł wiedzieć, że społeczeństwo ma do niego zaufanie - tłumaczył premier. Przy okazji uciął medialne spekulacje, jakoby Czumę zastąpić miał Włodzimierz Cimoszewicz. - Nie zwracam się do niego z żadną ofertą - podkreślił.

- Adam Szejnfeld jest poza wszelkim podejrzeniem, ale ponieważ wielokrotnie opiniował ustawę hazardową, mimowolnie stał się uczestnikiem tej sprawy. Jego obecność w rządzie byłaby dla niego i dla jego resortu obciążeniem - mówił o dymisji wiceministra gospodarki.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

- Także Grzegorz Schetyna zwrócił się do mnie z propozycją rezygnacji z teki szefa MSWiA, ponieważ jego obecność w rządzie mogłaby być niekorzystnie interpretowana przez opozycję - powiedział Donald Tusk.

Premier zapowiedział, że zarekomenduje Schetynę na szefa klubu PO. - Jego głównym zadaniem jest przygotowanie klubu do stoczenia bitwy o prawdę - mówił. - Poprosiłem panów Grasia, Grupińskiego i Nowaka, aby mu w tej sprawie pomogli - dodał. Wszyscy trzej zostali odwołani ze stanowisk ministrów w kancelarii premiera.

Premier nazwiska nowych ministrów - sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji - ujawni na początku przyszłego tygodnia.

Tusk stwierdził także, że trzeba jak najszybciej zwołać komisję śledczą do zbadania tej sprawy. - Trzeba tę sprawę gruntownie prześwietlić - mówił. - Komisję trzeba powołać w miarę szybko, ze ściśle określonym kalendarzem działań, bez znaczących działaczy partyjnych w składzie, żeby nie była traktowana jak element kampanii politycznej.

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/artykul/252308,374375_Afera_hazardowa_w_fotografii.html]Zobacz polityczne trzęsienie ziemi z ostatnich dni w obiektywie naszych fotoreporterów - fotocast[/link][/b][/ramka]

[ramka] [b]Zobacz przygotowane przez "Rz" kalendarium rozmów lobbystów z politykami:[/b]

* [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/382704]Chronologia zdarzeń - część 1.pdf[/link]

* [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/382705]Chronologia zdarzeń - część 2.pdf[/link]

* [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/382706]Chronologia zdarzeń - część 3.pdf[/link][/ramka]

[ramka][link=http://www.rp.pl/temat/371375.html]WSZYSTKIE INFORMACJE O AFERZE HAZARDOWEJ - OD MOMENTU UJAWNIENIA PRZEZ "RZ" STENOGRAMÓW ROZMÓW - ZNAJDZIESZ W NASZYM RAPORCIE[/link][/ramka]