- Kraków to jedno z największych miast akademickich oraz największe centrum outsourcingowe w Polsce. To właśnie studenci stanowią najliczniejszą grupę najemców mieszkań. Na drugim miejscu znajdują się pracownicy korporacji, którzy po ukończeniu studiów pozostali w Krakowie a nie zdecydowali się na zakup własnych lokali - opowiada Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation.
Oferta mieszkań na wynajem w Krakowie jest zróżnicowana zarówno pod względem lokalizacji, powierzchni, jak i standardu lokali. - Największa liczba ofert przypada na Krowodrzę (35 proc.) i Śródmieście (34 proc.), co nie zaskakuje ze względu na duży zasób mieszkaniowy oraz popularność tych lokalizacji wśród najemców - mówi prezes Książak.
Atutem jest bliskość uczelni biurowców, urzędów oraz szybki dojazd do ścisłego centrum Krakowa komunikacją miejską. Mniej ofert znajduje się w na terenie Podgórza (25 proc.). Najsłabiej na rynku najmu reprezentowana jest Nowa Huta (6 proc.), głównie ze względu na specyfikę tego obszaru i odległość od centrum miasta - wynika z danych Emmerson Evaluation. Warto dodać, że nieruchomości mieszkaniowe przeznaczone na wynajem w Krowodrzy i Podgórzu to w przeważającej części lokale położone w nowych budynkach. Zdarzają się również oferty wynajmu lokali w blokach powstałych w latach 60.-90. minionego wieku. Wielka płyta dominuje w ofertach z Nowej Huty. Z kolei w Śródmieściu proponowane są zarówno lokale w zabytkowych kamienicach czy w blokach z lat 70. i 90., jak też w apartamentowcach.
Duży wybór mieszkań
- Do wynajmu oferowane są wyłącznie mieszkania w stanie wykończonym do zamieszkania. Bardzo często także z częściowym lub podstawowym umeblowaniem - dodaje prezes Książak.
Z danych Emmerson Evaluation wynika, że pod względem powierzchni wynajmowane są głównie lokale mające od 36 mkw. do 70 mkw., przy czym największą popularnością cieszą się dwa pokoje o powierzchni do 50 mkw. Mieszkania mające powyżej 50 mkw. interesują zwłaszcza studentów, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na samodzielne wynajęcie kawalerki i decydują się na wspólne zamieszkanie w większym lokum, dzieląc koszty jego utrzymania.