Przeciwnego zdania było 31 procent badanych przez Ipsos dla Wiadomości TVP. 6 procent nie miało zdania w tej kwestii.

Na podobnie brzmiące, ale jednak inne pytanie "Czy uważa Pan/Pani, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścili się na narodzie polskim w czasie II wojny światowej", "tak" odpowiedziało 68 procent badanych. 25 procent odpowiedziało "nie", a "nie wiem" wybrało 7 procent ankietowanych.

Temat odszkodowań za straty wojenne odżył za sprawą wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS powiedział, w kontekście rozliczeń finansowych w Unii, że Polska nigdy się ich nie zrzekła.

W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Poseł Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia. - Znamienne, że przeciwnicy reparacji wojennych od Niemiec to najczęściej byli TW po stypendiach na zachodzie - napisał Mularczyk na Twitterze.

Sondaż Ipsos dla "Wiadomości TVP" został przeprowadzony metodą CATI w dniach 8-9 sierpnia na próbie 1002 osób.