Ustawa dezubekizacyjna obcina świadczenia wszystkim, którzy choćby jeden dzień przepracowali w służbach bezpieczeństwa PRL. Nieistotna w świetle tej ustawy jest późniejsza pozytywna weryfikacja.

Jej postanowienia dotknęły również generała Gromosława Czempińskiego i płk. Andrzeja Maronde, ostatnich żyjących dowódców operacji "Samum". Od 1 października będą oni otrzymywać emeryturę w wysokości 1290 zł netto. Ustawa obejmie również rodziny czterech nieżyjących już uczestników tej operacji - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zgodnie z przepisami ustawy osoby nią objęte maja prawo zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych o wyłączenie ich z ustawy. Obydwaj oficerowie jednak już zapowiedzieli, że tego nie zrobią.

- Nie będziemy się odwoływać od tej decyzji do ministra, mamy swój honor i nie będziemy się płaszczyć. Jeżeli ten rząd sam nie wie, co zrobiliśmy dla kraju, to nie ma sensu tego przypominać - stwierdził Czempiński.

Generał dodał, że gdyby wiedział, że po pozytywnej weryfikacji w 1989 roku zostanie potraktowany jak "UB z czasów stalinowskich", nie zdecydowałby się na kontynuowanie służby. - – Nie mogę pogodzić się z tym, że zaliczono nas do „oprawców". Taką dostaliśmy odpłatę - mówi.

Operacja "Samum" to brawurowa akcja polskich komandosów z 1990 roku, podczas pierwszych miesięcy współpracy z NATO. Z powodu dobrych stosunków Polaków w świecie arabskim, wywiad USA zaangażował polskich komandosów do przeprowadzenia arcytrudnej operacji wywiezienia z Iraku amerykańskich agentów CIA. Nie odjął się tego wywiad żadnego z krajów członkowskich.

W bezpośredniej operacji w Iraku wzięło udział sześciu polskich oficerów. Zakończyła się sukcesem.

Dzięki tej akcji Stany Zjednoczone obiecały umorzenie płowy zagranicznego zadłużenia Polski, który został zaciągnięty w okresie PRL (ok. 16,5 mld dolarów), Polska miała również ułatwione negocjacje z NATO, a ostatecznie przystąpiła do Sojuszu w 1999 roku. Generał Gromosław Czempiński został za tę akcję uhonorowany wysokim odznaczeniem USA, a Stany pomogły w tworzeniu jednostki GROM.