Metropolita w swoim przesłaniu nawiązuje do Synodu Biskupów, który odbywa się w Rzymie a poświęcony jest młodzieży. Zwraca się też do ofiar przestępstw seksualnych, których sprawcami byli duchowni z terenu jego diecezji i prosi je o przebaczenie.

Gorszące życie duchownych

List metropolity będzie dziś odczytany w kościołach diecezji opolskiej. - Do świętego życia wezwani są nade wszystko kapłani jako ci, którzy od dnia święceń są reprezentantami Boga i Kościoła oraz osoby konsekrowane, które od dnia ślubów mają być w świecie znakami Królestwa Bożego. Dlatego bardzo nas bolą i zasmucają doniesienia o gorszącym życiu i postępowaniu jednych i drugich – napisał bp Czaja.

W swoim liście zauważył, że ostatnio takie doniesienia przychodziły z Australii, Chile, Stanów Zjednoczonych. Irlandii i Niemiec, ale są też doniesienia o nadużyciach seksualnych duchownych wobec małoletnich w naszym kraju.

- Niestety, muszę też z bólem i przykrością wyznać, że także w szeregach duchowieństwa Kościoła Opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swemu powołaniu. Wieść o tym przekazana kapłanom w czasie konferencji rejonowych poruszyła wszystkich dogłębnie – napisał metropolita opolski.

- Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu. Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych – dodał.

Czarne owce w diecezji

W swoim liście bp Czaja wyznał, że dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej. Przypomniał, że według prawa karnego chodzi o osobę do 15 roku życia włącznie, a według prawa kościelnego do 18 roku życia.

Trzech z opolskich kapłanów usłyszało już wyroki. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Wyrok wobec czwartego nie jest jeszcze prawomocny. - W stosunku do tych trzech duchownych toczy się postępowanie zarządzone przez Kongregację Nauki Wiary. W odniesieniu do dwóch innych orzeczono przedawnienie winy, ale Kongregacja nałożyła pokutę, bo – jak pisze papież Franciszek – „rany się nie przedawniają" – tłumaczy metropolita opolski. Przyznał, że jednego z oskarżonych księży Kongregacja już uznała za niewinnego.

Kuria reaguje

Bp Czaja w swoim liście ujawnił, że w ostatnim czasie kuria przyjęła jeszcze trzy inne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kapłana diecezji opolskiej. -

Kończymy już postępowanie wstępne i przekażemy sprawę do prokuratury i do Kongregacji – zapowiedział metropolita.

Jedną ze spraw nagłośnił pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik, grający ks. Kukułę w filmie Wojciech Smarzowskiego „Kler".

Podczas premiery filmu ujawnił, że jeden z jego kolegów z parafii Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, gdy był ministrantem ponad 20 lat temu to był molestowany przez księdza.

- Mieszkał na tym samym osiedlu - mówił Jakubik. - Dopiero po 25 latach jego rodzice dowiedzieli się dlaczego chłopak sobie zmarnował życie. Po skończeniu studiów miał problemy ze swoją osobowością i psychiką. Parafia św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Tam był właśnie taki ksiądz, który mu życie zmarnował na wyjazdach ministrantów – mówił aktor.

Po jego słowach opolska kuria nawiązała kontakt z pokrzywdzonym i jego rodziną oraz zawiadomiła o sprawie organy ścigania.

Duchowny, który miał dopuścić się molestowania z czasem został przeniesiony do innej, opolskiej parafii i nigdy nie odpowiedział za swój czyn. Dziś już nie żyje.

Zero tolerancji

- Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa; jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej – wylicza bp Czaja.

W swoim liście do wiernych przyznał, że ofiar jest niestety więcej. - Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób. Ich cierpienie i ból, to co przeżywają i z czym się zmagają trudno sobie wyobrazić i nie sposób opisać. Doświadczyłem tego w niejednej rozmowie i mam tego świadomość- wspomina metropolita opolski.

Zapewnił, że w sytuacji zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa, nie może być innej opcji, jak zero tolerancji dla przestępcy i pełne wsparcie dla ofiary i najbliższej rodziny. Metropolita zapowiedział dla nich fachową pomoc psychologiczną i duchową oraz prawną.

 

Zgłaszajcie przypadki molestowania

- Drodzy Diecezjanie, straszny los ofiar wykorzystania seksualnego znany jest najczęściej jedynie najbliższym. Dlatego kieruję do Was gorący apel, byście nie przemilczali znanych Wam przypadków molestowania seksualnego małoletnich – prosi bp Czaja.

Podkreśla, że na stronie internetowej diecezji opolskiej podany jest kontakt do ks. Sylwestra Pruskiego, który jako delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży wysłucha każdego, kto chce zgłosić nadużycie seksualne względem osób małoletnich.

- W porozumieniu ze mną podejmuje on bardzo sprawnie tzw. postępowanie wstępne, po zakończeniu którego zgłaszamy sprawę do Kongregacji Nauki Wiary i do państwowych organów ścigania. Należy tu również zaznaczyć, że każdy dysponujący wiedzą na temat nadużyć seksualnych względem małoletnich ma obowiązek zgłoszenia sprawy do prokuratury – zauważa metropolita opolski.

Lepsza pomoc dla ofiar

 

Bp. Czaja zapowiada, że w trosce o coraz lepszą ochronę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest obecnie przygotowywany program prewencji dla całej metropolii górnośląskiej.

- Rozpoczęliśmy w diecezji dzieło formacji kapłanów w tym zakresie, trwa szkolenie kilku osób, które mają utworzyć diecezjalną komisję do wdrażania prewencyjnego programu w życie – tłumaczy bp Czaja.

Poza tym w najbliższym czasie mają powstać zasady funkcjonowania w diecezji księdza skazanego prawomocnym wyrokiem karnym, w stosunku do którego nie zapadła jeszcze decyzja Stolicy Apostolskiej, aby w przestrzeni publicznej nie dawał nikomu zgorszenia.

- Wszystkich kapłanów zapraszam już dziś do udziału w nabożeństwie pokutnym przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W kościele seminaryjnym, w piątek 23 listopada br., chcemy razem, w jedności całego prezbiterium, podjąć dzieło pokuty i przebłagania Boga za nasze grzechy –napisał metropolita opolski.

Podkreślił, że bardzo ubolewa nad złem i brudem, które ujawniają się w szeregach duchownych diecezji i które na różne sposoby ranią wiernych.

- Wiem, że nie jest łatwo w takich chwilach nas kochać i darzyć pełnym zaufaniem. Mam jednak nadzieję, że tym bardziej otoczycie nas modlitwą i życzliwością. Bardzo Was o to proszę. Jesteśmy przecież z Was wzięci i Wam dani na drogę zbawienia – napisał bp Czaja.

Zaapelował do wiernych o modlitwę. - Bardzo potrzebujemy Waszej modlitwy i wielorakiego wsparcia w dziele nawrócenia i odnowy na rzecz świętego życia i posługiwania. Niech nas Wszystkich Bóg błogosławi, od zła zachowuje i w tym, co dobre umacnia. Módlmy się do Niego wspólnie słowami dzisiejszej kolekty: „Okaż nam swoje miłosierdzie, odpuść grzechy, które niepokoją nasze sumienia" – zakończył swój list metropolita opolski.