Apel został opublikowany w różnych językach, nie tylko po polsku, na oficjalnych profilach papieża Franciszka na Twitterze. „Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu” - czytamy we wpisie.

Wpis doczekał się kilku tysięcy reakcji ze strony użytkowników portalu, w tym licznych komentarzy. Wielu z nich odebrało te słowa jako bezpośredni komentarz do sytuacji w polskim Kościele - podkreśla portal Onet.

Słowa papieża to apel przed Międzynarodowym Dniem pamięci o ofiarach przemocy na tle religijnym. Został on ustanowiony przez ONZ w 2019 roku. Portal Vatican News, oficjalne medium Watykanu, zaznacza, że wpis Franciszka nawiązuje do dokumentu o braterstwie ludzkim, podpisanego w zeszłym roku w Abu Zabi. „To braterstwo, jeśli jest autentycznie przeżywane, wyklucza przemoc, która przekształca uczucia religijne w narzędzia agresji. Obecnie w świecie jej ofiarą pada wśród chrześcijan 300 mln osób” - podkreślił o. Krzysztof Ołdakowski SJ.

„Franciszek przypomina, że religii i wiary nie należy nigdy traktować instrumentalnie. Tego typu działanie jest obrazą Boga i grzechem przeciwko ludzkości” - wyjaśnia o. Ołdakowski. Dodaje, że wspomniany dokument „stał się wielkim wydarzeniem humanitarnym, znakiem lepszej przyszłości wolnej od nienawiści, niechęci, eksteremizmu oraz terroryzmu, w której zwyciężą: pokój, pojednanie i miłość”.