Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz

W wieku 97 lat w szpitalu we Wrocławiu zmarł kard. Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski. Dziesięć dni temu hierarcha został przez Watykan obłożony sankcjami dyscyplinarnymi m.in. za molestowanie seksualne nieletnich.

Aktualizacja: 16.11.2020 13:35 Publikacja: 16.11.2020 11:26

Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawałej

Informację o śmierci 97-letniego duchownego Radiu Wrocław potwierdził prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, w którym kardynał Henryk Gulbinowicz przebywał od kilkunastu dni.

W ubiegłym tygodniu Witkiewicz oceniał stan zdrowia kard. Gulbinowicza jako bardzo poważny.

Czytaj także:
Stolica apostolska: Zakaz używania insygniów biskupich przez kard. Henryka Gulbinowicza

Kardynał Henryk Gulbinowicz na czele archidiecezji wrocławskiej stał przez blisko 30 lat. Metropolitą wrocławskim mianował go w 1976 roku papież Paweł VI – wcześniej przez sześć lat Henryk Gulbinowicz był administratorem apostolskim w Białymstoku. Na emeryturę przeszedł w 2004 roku. W latach 80. pomagał działaczom podziemia antykomunistycznego – w swojej rezydencji ukrywał m.in. pieniądze "Solidarności".

Rok temu – po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" - pojawiły się informacje, że w przeszłości hierarcha molestował seksualnie nieletnich. Wszczęto w tej sprawie wstępne dochodzenie kanoniczne i papiery przekazano do Rzymu. W międzyczasie okazało się też, że w czasach PRL hierarcha współpracował z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa – niewykluczone, że szantażowano go ujawnieniem jego homoseksualnych skłonności. Fakt tej współpracy opisał w naukowym tekście prof. Rafał Łatka, a wkrótce ma się także ukazać książka na ten temat.

Kilka dni temu – 6 listopada – Nuncjatura Apostolska w Warszawie poinformowała, że na hierarchę nałożono sankcje dyscyplinarne. Zakazano mu uczestnictwa w publicznych celebracjach liturgicznych oraz spotkaniach, zakazano używania insygniów biskupich, zdecydowano także, że po śmierci hierarcha nie będzie miał nabożeństwa w katedrze i nie zostanie w niej pochowany. Nakazano mu także wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa, która pomaga osobom molestowanym przez duchownych.

Przyczyn nałożenia tak dotkliwych sankcji nie podano. Poinformowały o nich watykański serwis vaticannews.va oraz oficjalny dziennik Stolicy Apostolskiej "L'Osservatore Romano". Gulbinowicz miał zostać ukarany za molestowanie, czyny homoseksualne oraz współpracę z SB.

Zdaniem abp. Józefa Kupnego – obecnego metropolity wrocławskiego – decyzje Watykanu w sprawie hierarchy nie są sądem lecz "wyrazem ludzkiej uczciwości wobec osób, które w przeszłości doznały krzywd i cierpienia". "Przede wszystkim tym osobom należy się słowo »przepraszam«. Prośbę o wybaczenie kieruję także do was, którzy każdego dnia ofiarnie i z dużym poświęceniem budujecie Kościół na Dolnym Śląsku" - napisał w specjalnym liście do diecezjan abp Kupny.

Na razie nie wiadomo kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb kard. Henryka Gulbinowicza.

Henryk Roman Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w Wilnie, kształcił się w tamtejszym gimnazjum oo. jezuitów. W 1944 r. został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie, rozpoczął także studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Rok później wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Naukę kontynuował w Białymstoku, bowiem do tego miasta przeniesiono uczelnie, na których studiował. W 1950 r. Gulbinowicz otrzymał święcenia kapłańskie. Przyszły kardynał studiował na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując doktorat z teologii moralnej i etyki.

Święcenia biskupie otrzymał w 1970 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Archidiecezję wrocławską objął w 1976 r. Wiek emerytalny osiągnął w 2004 r., a stanowisko arcybiskupa metropolity wrocławskiego przejął abp Marian Gołębiewski.

Informację o śmierci 97-letniego duchownego Radiu Wrocław potwierdził prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, w którym kardynał Henryk Gulbinowicz przebywał od kilkunastu dni.

W ubiegłym tygodniu Witkiewicz oceniał stan zdrowia kard. Gulbinowicza jako bardzo poważny.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący