Także po potwierdzeniu przypadków SARS-CoV-2 wśród zakonników z Lichenia zdecydowano o poddaniu kwarantannie całej wspólnoty. Ale licheńskie sanktuarium maryjne pozostanie otwarte dla pielgrzymów.

Gdańscy dominikanie informują na swojej stronie internetowej, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku nałożyła na klasztor kwarantannę oraz nakaz zamknięcia kościoła z powodu kontaktu wspólnoty z osobą zarażoną wirusem.

- Wszyscy jesteśmy zdrowi, bez niepokojących objawów - poinformowali dominikanie na stronie internetowej. Dodali, że msze święte z zamkniętej bazyliki są transmitowane na kanale YouTube.

Z kolei Księża Marianie z Lichenia Starego podali, że „w związku z wykryciem w domu zakonnym obecności wirusa COVID-19, w trosce o zdrowie pielgrzymów, pracowników i swoje, podjęli decyzję o poddaniu się kwarantannie całej wspólnoty, od dnia 29 listopada.

- Osoby, u których potwierdzono obecność wirusa COVID-19 pozostają w izolacji, od dłuższego czasu nie posługiwały w bazylice, ani w innych kościołach objętych posługą duszpasterską, a więc nie miały kontaktu z wiernymi – podkreślają zakonnicy.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest otwarte dla pielgrzymów. Msze św. będą odprawiane według dotychczasowego porządku, zarówno w bazylice, jak i w kościołach: parafialnym oraz w kościele w lesie grąblińskim.

- Posługę sakramentalną sprawować będą Księża Marianie z innych parafii mariańskich i zamieszkają poza domem zakonnym. Wszystkie zamówione intencje mszalne indywidualne, oprócz intencji stałych w bazylice, zostaną odprawione w kaplicy domu zakonnego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice zostaje czasowo zawieszona – napisano w komunikacie.

W czasie trwania kwarantanny kancelaria parafialna w Licheniu będzie zamknięta, z kolei kancelaria dla pielgrzymów i Biuro Obsługi Pielgrzyma „pozostają czynne jak dotychczas".

Z koronawirusem walczy też bp Stanisław Gębicki, biskup senior diecezji włocławskiej. 25 listopada w godzinach popołudniowych, ze względu na pogarszający się stan zdrowia trafił do szpitala we Włocławku.

Dziś w całej diecezji będzie odczytany apel o modlitwę o powrót do zdrowia ks. bp. Stanisława Gębickiego.