W Komisji Rewizyjnej KEP biskupa Regmunta zastąpił biskup Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zaś w Komisji Nadzorczej Caritas Polska biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski.

W poniedziałek informowaliśmy, że Episkopat Polski „zapomniał” ze swoich gremiów odwołać biskupa Stefana Regumnta. Dwa lata temu został on przez Watykan ukarany za zaniedbania jakich dopuścił się przy wyjaśnianiu spraw dwóch podległych mu księży, którzy skrzywdzili seksualnie osoby małoletnie. Hierarsze zabroniono udziału w wydarzeniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zakazano mu także „udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski” oraz nakazano finansowe wsparcie działań jakie diecezja podejmuje na rzecz osób pokrzywdzonych. Ale okazało się, że wbrew postanowieniom Watykanu hierarcha wciąż pozostaje członkiem Komisji Rewizyjnej KEP oraz Komisji Nadzorczej Caritas Polska. Nigdy nie złożył rezygnacji z członkostwa w tych gremiach, nie został z nich także usunięty przez innych biskupów.

Czytaj więcej

Watykan karze, polski Kościół nagradza. Biskup Regmunt wyróżniony medalem

„Z przykrością przyznajemy, że (…) zabrakło należytej uważności i dopilnowania formalnego odwołania bp. Regmunta (…). Bardzo za to przepraszamy” – napisali w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie przedstawiciele Episkopatu Polski. Podkreślili, że „nie było to działanie zamierzone”, „nie było wymierzone przeciwko osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym i nie miało na celu podważania decyzji Stolicy Apostolskiej”. Zaznaczyli też, że z obu ciał hierarcha ma zostać odwołany na posiedzeniu KEP, które w poniedziałek wczesnym popołudniem zaczęło się na Jasnej Górze.

We wtorek biuro prasowe KEP poinformowało, że hierarcha został z obu gremiów odwołany.