Watykan: W sobotę papież wyjdzie ze szpitala

Watykan potwierdził doniesienia włoskiej prasy - papież Franciszek ma zostać wypisany ze szpitala, a w Niedzielę Palmową ma być obecny na mszy na placu św. Piotra.

Publikacja: 31.03.2023 16:08

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: Vincenzo PINTO / AFP

Dwa dni temu papież trafił do kliniki Gemelli w Rzymie. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Franciszek ma zapalenie oskrzeli o podłożu infekcyjnym, a stan jego zdrowia poprawia się po tym, jak podano mu antybiotyki.

Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że papież Franciszek opuści szpital w sobotę. - Właśnie z nim rozmawiałem, wraca do zdrowia i będzie mógł przewodniczyć wszystkim obrzędom Wielkiego Tygodnia - powiedział gazecie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re, odnosząc się do papieża.

Czytaj więcej

Skompromitować kardynała Sapiehę. Dokumenty bezpieki prawdopodobnie sfałszowano

W piątek dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził te doniesienia. Powołując się na wyniki badań papieża przekazał, że Franciszek ma wyjść ze szpitala w sobotę.

Bruni przekazał, że w czwartek wieczorem papież zjadł kolację w towarzystwie osób, które się nim opiekują, a w piątek po śniadaniu i lekturze gazet wznowił pracę. W sobotę Franciszek ma wrócić do Domu Świętej Marty.

- Oczekuje się, że papież Franciszek będzie obecny na placu św. Piotra podczas celebracji eucharystycznej w Niedzielę Palmową - oświadczył dyrektor.

Jak podawała agencja ANSA, mszę odprawić ma kard. Leonardo Sandri z Argentyny, subdziekan Kolegium Kardynalskiego.

Nie wiadomo, czy 86-letni Franciszek, który w młodości przeszedł ciężkie zapalenie płuc, będzie w stanie przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Koloseum, ponieważ musiałby spędzić kilkadziesiąt minut na zewnątrz w chłodny wieczór. Nie wiadomo, jaki dostojnik miałby zastąpić papieża.

Według pierwotnego programu, 5 kwietnia papież miał odbyć audiencję generalną. W Wielki Czwartek miał przewodniczyć nabożeństwu w bazylice św. Piotra, a w Wielki Piątek - Drodze Krzyżowej w Koloseum. W Wielką Sobotę i Niedzielę papież Franciszek miał celebrować msze święte.

Kościół
O. Rydzyk: Do czego doprowadza cywilizacja zachodnia? Europa umiera
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kościół
Seria wizyt Zełenskiego w stolicach Europy. Berlin, Rzym, Watykan?
Kościół
Dziwne gry wokół papieża
Kościół
Papież na Węgrzech: Nie zamykajcie drzwi przed cudzoziemcami i migrantami
Kościół
Pielgrzymka papieża do Argentyny? Franciszek chce odwiedzić swoją ojczyznę
Kościół
Cyryl: W Rosji panuje symfonia tronu i ołtarza. Ale Putin nigdy mi nic nie kazał