Rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski miał wysyłać do nieznajomej kobiety obsceniczne i wulgarne wiadomości. Duchowny decyzją kurii został zawieszony.

Ks. Dębski w jednej z wiadomości napisał do kobiety "będziesz s*ką do spełniania moich poleceń, zachcianek. A będzie ich dużo". "Będziesz pierwszą kobietą w historii wyru**aną w gabinecie metropolity białostockiego" - pisał w innej. Do wysyłanych przez księdza wiadomości dotarła "Gazeta Wyborcza".

Czytaj więcej

Ksiądz wysyłał obsceniczne wiadomości do internautki. Został zawieszony

Krótko po publikacji materiału, Kuria Metropolitalna Białostocka poinformowała, że "duchowny decyzją abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, został natychmiast zawieszony w wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej".

W poniedziałek kuria wydała kolejny komunikat.

"W dniu 18 lipca 2022 r. abp. Józef Guzdek, metropolita białostocki, przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Ponadto nakazał podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez Metropolitę Białostockiego" - czytamy.

Czytaj więcej

Ksiądz Andrzej Dębski przestał być kapelanem Jagiellonii Białystok

"Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca" - przekazał wicekanclerz kurii, ks. Ireneusz Korziński.

"Metropolita Białostocki przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi. Wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety" - poinformowano w oświadczeniu.