Cyryl I, patriarcha moskiewski i całej Rusi, brał w środę udział w uroczystości z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny. W Parku Aleksandrowskim pod murami Kremla w Moskwie duchowny składał wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Działo się to w dniu, w którym przywódcy samozwańczych republik - Donieckiej i Ługańskiej - oficjalnie zwrócili się do prezydenta Rosji z prośbą o "pomoc w odparciu agresji Sił Zbrojnych Ukrainy". Dwa dni wcześniej Władimir Putin uznał niepodległość tych separatystycznych republik, które powstały na terytorium ukraińskiego Donbasu po tym, jak w 2014 roku wybuchł tam konflikt między prorosyjskimi separatystami a stroną ukraińską.

- Żyjemy w czasach pokoju, ale wiemy, że również w czasach pokoju powstają zagrożenia. Niestety, także i obecnie istnieją zagrożenia. Wszyscy wiemy, co dzieje się na granicach naszej ojczyzny. Dlatego uważam, że nasi wojskowi nie mogą mieć żadnych wątpliwości, że obrali bardzo słuszną drogę w swoim życiu - powiedział patriarcha. Cyryl dodał, że "siła Sił Zbrojnych, potęga armii rosyjskiej to broń, która chroni naród" rosyjski.

Czytaj więcej

Ukraiński polityk ostrzega przed desantem wojsk rosyjskich w centrum Kijowa

- Lecz by ta broń była traktowana poważnie przez tych, którzy mają złe intencje, siły zbrojne naszego kraju muszą być zawsze w pogotowiu - stwierdził. Cyryl zaznaczył przy tym, że każdy żołnierz, "jeśli ojczyzna tego potrzebuje", musi być gotowy, "aby iść i bronić swojego ludu".

Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej podał, że "przez rosyjskich, niezależnych komentatorów" słowa patriarchy zostały odebrane "jako udzielenie błogosławieństwa dla rosyjskiej interwencji zbrojnej przeciwko Ukrainie".

W środę z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny patriarcha Moskwy przekazał też życzenia Władimirowi Putinowi. "Życzę panu dobrego zdrowia, spokoju ducha i obfitości pomocy Boga w pańskiej ważnej i odpowiedzialnej służbie dla narodu rosyjskiego" - oświadczył.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Polska szykuje się na falę uchodźców. Powstają "punkty recepcyjne"

W czwartek rano Rosja dokonała ataku na Ukrainę. Jak mówił m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na terytorium Ukrainy z północy, wschodu i południa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził na terenie całego kraju stan wojenny. Są doniesienia o ofiarach i zniszczeniach.