- Zwracamy się z apelem, aby nie organizować spontanicznych grup parafialnych, które bez uzgodnienia z organizatorami zamierzałyby uczestniczyć w beatyfikacji. Pragnących uczestniczyć w beatyfikacji upraszamy o duchową łączność i wspólną modlitwę, poprzez media transmitujące uroczystość – napisał w specjalnym apelu biskup Rafał Markowski, przewodniczący komitetu ds. beatyfikacji.

Komitet Organizacyjny przypominał, że beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych: Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej FSK odbędzie się w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej, w niedzielę, 12 września o godz. 12.

Jednak ze względu na trudne do przewidzenia scenariusze rozwoju pandemii Covid-19 i związane z nią obostrzenia sanitarne organizatorzy zdecydowali, że w uroczystościach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające karty wstępu.

- W związku z ograniczoną liczbą uczestników do udziału w uroczystości beatyfikacji zaproszone zostały wyłącznie delegacje poszczególnych diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i Matką Czacką. Proces rejestracji uczestników został już zakończony. Dystrybucją kart wstępu dla osób indywidualnych zajęły się poszczególne diecezje – podał bp Markowski.

Zwrócił się też z apelem, aby nie organizować spontanicznych grup parafialnych, które bez uzgodnienia z organizatorami zamierzałyby uczestniczyć w beatyfikacji.

- Pragnących uczestniczyć w beatyfikacji upraszamy o duchową łączność i wspólną modlitwę, poprzez media transmitujące uroczystość. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska. Będzie ona dostępna również na innych kanałach telewizyjnych, kanałach radiowych i w internecie – podkreślił przewodniczący komitetu ds. beatyfikacji.

Ponadto będzie możliwość wspólnego uczestniczenia we mszy za pomocą telemostów w wybranych miejscach na terenie całego kraju.

W dniu beatyfikacji Świątynia Opatrzności Bożej będzie otwarta dla uczestników  od godz. 9, a duchowe przygotowanie rozpocznie się o 10.30.

W samo południe msza święta pod przewodnictwem Kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legata Papieskiego, z udziałem Episkopatu Polski i kapłanów reprezentujących poszczególne diecezje.

- Wszystkich uczestników uroczystości w Świątyni prosimy o poddanie się wszelkim rygorom sanitarnym i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – apeluje bp. Markowski.

Jak szacował w czerwcu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, stacjonarnie w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej weźmie udział ok. 7-8 tys. osób.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia pierwotnie miała odbyć się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W kwietniu zdecydowano o odwołaniu uroczystości w związku z utrzymującym się w Polsce stanem epidemii. Pod uwagę brano przeniesienie beatyfikacji nawet na 2022 rok, ostatecznie odbędzie się ona 12 września.