Do Rzecznika Finansowego trafiają skargi od seniorów na wysokie opłaty pobierane przez banki, np. przy wypłacie emerytury lub przelewach za prąd, gaz, wywóz śmieci itp. 88-latek z Wrocławia informuje w liście do Rzecznika, że od września br. opłaty związane z wypłatą gotówki i przelewami wzrosły w jego przypadku do 8 zł za transakcję. W ten sposób emeryt traci miesięcznie kilkadziesiąt złotych. W dobie szalejącej inflacji takie uszczuplenie uderza po kieszeni nie tylko emerytów czy rencistów .

Z myślą  o takich osobach banki zostały zobligowane do wprowadzenia od 8 sierpnia 2018 r.  do swojej oferty produktowej tzw. podstawowego rachunku płatniczego.  To rachunek w walucie polskiej, przeznaczony dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej. Jest prowadzony przez  banki (w tym również oddziały banków zagranicznych), banki spółdzielcze oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz instytucje kredytowe na terytorium Polski.

Czytaj więcej

Darmowe konta bankowe to już obowiązek

Podstawowy rachunek płatniczy ma umożliwić konsumentowi (klientowi)  bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych takich jak wpłaty i wypłaty pieniędzy, płatności przy pomocy karty oraz zlecanie przelewów. Co do zasady, jest rachunkiem, za który konsument nic nie płaci na etapie jego założenia, jak również później, gdy już z niego korzysta, jeśli będzie przestrzegał pewnych zasad.   W zamyśle ustawodawcy, taki rachunek przeznaczony jest dla osób uboższych, starszych lub wkraczających dopiero na rynek pracy, które rezygnowały z konta w banku z powodu kosztów obsługi, bądź jeszcze nigdy w życiu go nie miały. Ma umożliwić takim osobom bezgotówkowe otrzymywanie wynagrodzeń i świadczeń oraz swobodne dysponowanie zgromadzonymi środkami, bez obawy o obniżenie dochodów o opłaty pobierane przez bank.

–  W obliczu inflacji, gdy rosnące ceny i opłaty dotykają w szczególności najbiedniejszych, idea podstawowego rachunku bankowego może być atrakcyjna również dla obecnych posiadaczy standardowo płatnych rachunków w bankach – tłumaczy prof. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Posiadacz zwykłego rachunku ma szansę na bezpłatny, podstawowy rachunek bankowy, jeśli ma innego rachunku w żadnym banku. Zatem przed złożeniem w banku wniosku o założenie darmowego konta, musimy zamknąć wszystkie inne konta. Dopiero wtedy spełnimy podstawowy wymóg, przy czym ustawodawca nie ustalił tutaj czasu karencji, zatem wniosek o darmowe konto możemy złożyć tuż po zamknięciu dotychczasowego konta.

Co konsument otrzyma w ramach darmowego pakietu? Konto w ramach rachunku podstawowego jest bezpłatne pod warunkiem nieprzekroczenia limitu bezpłatnych usług: 5 przelewów miesięcznie (w tym przelewy w oddziałach banku, internetowe lub zlecenia stałe) oraz 5 wypłat lub wpłat gotówki w bankomatach lub wpłatomatach nienależących do banku, w którym mamy konto.  Przy czym operacje w urządzeniach należące do naszego banku są darmowe bez określonego limitu. Bank wyda nam również bezpłatnie kartę, która umożliwi transakcje bezgotówkowe.

Przekroczenie limitów może skutkować naliczeniem przez bank opłat za każdą dodatkową usługę, zgodnie z cennikiem danego banku.

Banki mogą również wprowadzić dodatkowe bezpłatne usługi, np. ekspresowe przelewy lub korzystanie z systemu płatności BLIK. Jednak decyzja w tej kwestii należy banku i nie podlega wymogom przepisów.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM