Izrael zbombardował szkołę ONZ w Strefie Gazy. Palestyńczycy: 27 ofiar

Izraelskie myśliwce zaatakowały szkołę ONZ w Nusajrat w środkowej części Strefy Gazy. Izraelska armia wyjaśnia, że atak miał związek z tym, iż szkoła była wykorzystywana przez Hamas, a w ataku mieli zginąć członkowie Hamasu, którzy brali udział w ataku z 7 października na Izrael. Zaprzeczają temu Palestyńczycy.

Publikacja: 06.06.2024 05:37

Dym nad Strefą Gazy

Dym nad Strefą Gazy

Foto: REUTERS/Amir Cohen

Palestyńskie media podają, że w ataku zginęło co najmniej 27 cywilów, którzy schronili się w budynku szkoły.

Atak na szkołę w Strefie Gazy: Palestyńczycy mówią o zbrodni

Ismail Al-Thawabta, dyrektor biura prasowego palestyńskiej administracji Strefy Gazy zaprzecza, jakoby szkoła w Nusajrat była wykorzystywana przez Hamas i by znajdowało się tam tajne stanowisko dowodzenia tej organizacji.

- Okupant okłamuje opinię publiczną, wykorzystując sfabrykowane historie do usprawiedliwienia brutalnych zbrodni popełnianych na dziesiątkach przesiedlonych ludzi — powiedział Al-Thawabta w rozmowie z agencją Reutera.

Sytuacja na południu Strefy Gazy

Sytuacja na południu Strefy Gazy

PAP

Izraelska armia zapewnia, że przed atakiem myśliwców na szkołę podjęła kroki, by zmniejszyć ryzyko, iż w ataku ucierpią cywile.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy? Hamas stawia warunki

Tymczasem lider Hamasu, Isma’il Hanijja, w odpowiedzi na propozycję warunków zawieszania broni w toczącej się w Strefie Gazy wojnie, forsowaną przez prezydenta USA, Joe Bidena, stwierdził, że Hamas domaga się trwałego zakończenia walk w Strefie Gazy i wycofania się z niej izraelskiej armii.

USA starają się doprowadzić do przerwania walk w Strefie Gazy, gdzie — w wyniku odwetowych działań Izraela po ataku Hamasu na Izrael z 7 października — zginęło, według palestyńskich szacunków, ponad 36 tys. osób. W środę dyrektor CIA, William Burns, spotkał się z mediatorami z Kataru i Egiptu w Dausze, by rozmawiać z nimi o propozycji warunków zawieszenia broni.

Czytaj więcej

Cios dla Izraela: Kolejny kraj UE uznaje Palestynę za "suwerenne i niepodległe" państwo

Dotychczas w trwającym od ośmiu miesięcy konflikcie doszło jedynie do krótkiej, tygodniowej przerwy w walkach w listopadzie — wszystkie późniejsze próby zawieszenia broni zakończyły się niepowodzeniem. Hamas jako warunek zawieszenia broni stawia trwałe zakończenie walk w Gazie, na co nie zgadza się Izrael, który za cel wojskowej operacji stawia sobie całkowite zniszczenie Hamasu odpowiedzialnego za atak na Izrael, w którym zginęło ok. 1 200 mieszkańców tego kraju.

Rząd Beniamina Netanjahu może upaść, jeśli Hamas pozostanie przy władzy

Przeciwko zawieszeniu broni protestują skrajnie prawicowi przedstawiciele rządu Netanjahu — grożą oni, że wyjdą z rządu, jeśli premier Izraela zgodzi się na pokój oznaczający pozostanie Hamasu przy władzy w Strefie Gazy. Taki scenariusz doprowadziłby prawdopodobnie do przyspieszonych wyborów i utraty władzy przez Netanjahu.

Tymczasem centrowa opozycja, która weszła w skład gabinetu wojennego Netanjahu, by pokazać jedność izraelskiej elity politycznej w obliczu agresji Hamasu, także grozi odejściem z tego gabinetu twierdząc, ze nie ma on planu dalszego działania.

Minister obrony Jo'aw Gallant zapowiedział, że Izrael nie wstrzyma działań wojennych w czasie rozmów o zawieszeniu broni. - Wszelkie negocjacje z Hamasem będą prowadzone tylko pod ostrzałem — zapowiedział.

W środę izraelska armia podjęła nowe działania zbrojne przeciwko Hamasowi w środkowej części Strefy Gazy. Palestyńczycy twierdzą, że w nalotach zginęło kilkadziesiąt osób. W środę dochodziło też do starć między izraelskimi oddziałami a zbrojnymi formacjami Hamasu i Islamskiego Dżihadu.

Palestyńskie media podają, że w ataku zginęło co najmniej 27 cywilów, którzy schronili się w budynku szkoły.

Atak na szkołę w Strefie Gazy: Palestyńczycy mówią o zbrodni

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?