Netanjahu przygotowuje ostateczne uderzenie w Hamas. Ewakuacja Rafah

Premier Benjamin Netanjahu nakazał w piątek izraelskiemu wojsku sporządzenie planu ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej z miasta Rafah w południowej części Gazy i pokonania tam ostatnich bojowników Hamasu.

Publikacja: 09.02.2024 18:00

Rafah

Rafah

Foto: AFP

Biuro Netanjahu ogłosiło tę decyzję   po wzroście presji na Izrael w związku z groźbą rozpoczęcia ataku lądowego na Rafah, ostatnie schronienie dla setek tysięcy Palestyńczyków uwięzionych w mieście po ucieczce z walk w innych rejonach Strefy Gazy.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że reakcja Izraela na ataki bojowników Hamasu z 7 października była „przesadna”. Waszyngton oświadczył, że nie poprze żadnej operacji wojskowej rozpoczętej w Rafah bez należytego uwzględnienia ludności cywilnej.

Czytaj więcej

Prezydent USA krytykuje Izrael. Reakcja wojskowa w Strefie Gazy była „przesadna”

Obecne w miejscu konfliktu grupy pomocowe ostrzegły wcześniej, że  szturm sił izraelskich na Rafah spowodowałby masakrę ludności cywilnej w mieście i tak już ogarniętym kryzysem humanitarnym.

Netanjahu określa cel i żąda planu

„Nie da się osiągnąć celu wojny bez wyeliminowania Hamasu. Jasne jest, że intensywna działalność w Rafah wymaga ewakuacji ludności cywilnej z obszarów walk” – stwierdziło biuro Netanjahu w oświadczeniu. "Dlatego premier Benjamin Netanjahu nakazał Izraelskim Siłom Obronnym i resortowi bezpieczeństwa przedłożenie Radzie Ministrów połączonego planu ewakuacji ludności i zniszczenia batalionów Hamasu”.

W oświadczeniu, wydanym dwa dni po odrzuceniu przez Netanjahu propozycji  Hamasu dotyczącej zawieszenia broni, która przewidywała także uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez palestyńską grupę bojowników, nie podano żadnych dalszych szczegółów.

Czytaj więcej

Waszyngton nalega na rozejm w Gazie, Izrael odrzuca warunki Hamasu

Kryzys humanitarny w Rafah

Rafah w coraz większym stopniu staje się przedmiotem izraelskiej kampanii wojskowej w Gazie, w miarę jak jej siły przesuwają ofensywę na południe. Obecnie szuka tam schronienia ponad połowa  z 2,3 miliona mieszkańców Gazy, wielu z nich jest zamkniętych pod płotem granicznym i mieszka w prowizorycznych namiotach.

Lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych w Rafah z trudem zapewniają nawet podstawową pomoc i powstrzymują rozprzestrzenianie się chorób.

- W gigantycznym obozie dla uchodźców nie można pozwolić na wojnę – powiedział Jan Egeland, sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców, ostrzegając przed „krwawą łaźnią”, jeśli izraelskie działania rozszerzą się na Rafah.

Ministerstwo zdrowia Gazy podało, że w konflikcie zginęło co najmniej 27 947 Palestyńczyków, z czego 107 w ciągu ostatnich 24 godzin, a 67 459 zostało rannych.

Nie wiadomo jeszcze, ile ofiar znajduje się pod gruzami zbombardowanych miast Strefy Gazy. Na kilka godzin przed oświadczeniem Netanjahu izraelskie samoloty przeprowadziły kolejne naloty, po  których palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia poinformowali, że co najmniej 15 osób zginęło, w tym osiem w rejonie Rafah.

Trwająca piąty miesiąc wojna w Strefie Gazy jest reakcję Izraela na ataki Hamasu z 7 października, gdy bojówki zabiły w Izraelu 1200 osób i wzięły. 253 zakładników

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
USA nie pomogą Izraelowi w uderzeniu na Iran. "Nie chcemy wojny"
Konflikty zbrojne
Gen. Syrski: Sytuacja się pogarsza. Rosjanie dostali rozkaz szybkiego zdobycia miasta Czasiw Jar
Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Zachodni politycy ostro potępiają wydarzenia na Bliskim Wschodzie