Ukraiński pułkownik pokonał piechotą 600 km, by zniszczyć bombowce w głębi Rosji

Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawnił szczegóły dywersji prowadzonej w Rosji przez grupę dowodzoną przez pułkownika Ołeha Babija.

Publikacja: 24.01.2024 07:41

Płk Ołeh Babij

Płk Ołeh Babij

Foto: Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 700

W wyniku dywersji na terytorium Rosji przeprowadzonej przez płk. Ołeha Babija i podległych mu żołnierzy, doszło do unieruchomienia trzech bombowców Tu-22M3.

Jak płk Ołeh Babij działał na tyłach Rosjan

Płk Babij od początku wojny prowadził działania specjalne w okupowanych przez Rosjan częściach Ukrainy oraz na terytorium wroga. Ukraiński wywiad wojskowy przekonuje, że działania te „zmieniały przebieg wojny”.

Płk Babij miał przeprowadzić dziewięć udanych wypadów na tyły Rosjan, a także 12 operacji mających na celu zorganizowanie ruchu oporu w okupowanych częściach Ukrainy oraz na tyłach wroga.

Czytaj więcej

Kułeba: Korea Północna dostarcza Rosji więcej amunicji niż Zachód Ukrainie

Ostatnim zadaniem zrealizowanym przez grupę płk. Babija było zniszczenie jednego i unieruchomienie dwóch innych bombowców Tu-22M3, biorących udział w atakach powietrznych na Ukrainie. Operacja miała też „zdestabilizować działanie lotnisk wroga i baz lotnictwa dalekiego zasięgu”.

Czytaj więcej

Zmasowany atak dronów na Centralny Okręg Federalny w Rosji. Pożar na lotnisku w Pskowie

„Sierpień 2023. Jako członek grupy wywiadowczej, płk Babij pokonał ponad 600 km pieszo na terytorium wroga, aby przeprowadzić misję specjalną - powstrzymać powietrzne, terrorystyczne bombardowanie pokojowych ukraińskich miast przez Rosjan” - podaje ukraiński wywiad wojskowy.

Jak czytamy misja zakończyła się sukcesem — w wyniku działań grupy Babija jeden bombowiec Tu-22M3 został zniszczony, a dwa inne unieruchomione i uszkodzone w sposób, który uniemożliwił ich naprawę.

Płk Ołeh Babij poległ po wpadnięciu jego oddziału w zasadzkę

Płk Babij poległ po powrocie z tej ostatniej misji na Ukrainę. Jego oddział wpadł w zasadzkę i stoczył nierówną walkę z przeważającymi siłami Rosjan. W czasie walki, 30 sierpnia 2023 roku, osłaniając odwrót swoich żołnierzy, płk Babij został śmiertelnie ranny — podaje ukraiński wywiad wojskowy.

23 stycznia we Lwowie odsłonięto tablicę upamiętniającą płk. Babija.

W sierpniu 2023 roku w ataku drona na lotnisko w obwodzie nowogrodzkim w Rosji zniszczony został bombowiec strategiczny Tu-22M3. W tym samym czasie Tu-22M3 został zniszczony na lotnisku w obwodzie kałuskim, a dwie kolejne maszyny na tym lotnisku zostały uszkodzone. Grupa płk. Babija przeprowadziła prawdopodobnie ten drugi atak.

W wyniku dywersji na terytorium Rosji przeprowadzonej przez płk. Ołeha Babija i podległych mu żołnierzy, doszło do unieruchomienia trzech bombowców Tu-22M3.

Jak płk Ołeh Babij działał na tyłach Rosjan

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. USA wysłały je "w tajemnicy"
Konflikty zbrojne
Łapówki i zdrada stanu w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Zatrzymano zaufanego człowieka Szojgu
Konflikty zbrojne
Izrael ma już gotowy plan ataku na Rafah
Konflikty zbrojne
Biden podpisał ustawę o pomocy dla Ukrainy. "Teraz musimy działać szybko"
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić