Bez decyzji Kongresu kolejnego pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy nie będzie

Biały Dom ogłosił, że przekazał ostatni pakiet pomocy wojskowej Ukrainie ze środków, którymi dysponował. Bez przyznania przez Kongres dodatkowych środków Waszyngton nie będzie w stanie przekazać Kijowowi kolejnych pakietów pomocy.

Publikacja: 28.12.2023 07:32

Antony Blinken

Antony Blinken

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 673

Biały Dom przedstawił Kongresowi wniosek o ok. 60 mld dolarów dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy. Jednak amerykański parlament wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie, a przedstawiciele prawego skrzydła Partii Republikańskiej, która ma większość w izbie niższej Kongresu, podchodzą sceptycznie do utrzymania pomocy militarnej dla Ukrainy na dotychczasowym poziomie.

Ostatni pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 250 mln dolarów

Administracja Joe Bidena już wcześniej sygnalizowała, że środki, którymi dysponuje na wspieranie ukraińskiego wysiłku zbrojnego, wyczerpują się.

Najnowszy pakiet pomocy wojskowej, którą USA przekazują Ukrainie, jest wart 250 mln dolarów — i ma to być ostatni pakiet takiej pomocy dla Ukrainy w tym roku i ostatni przed ewentualną decyzją Kongresu o przekazaniu dodatkowych środków na ten cel.

Czytaj więcej

USA i Zachód zmieniają strategię pomocy Ukrainie. Już nie chodzi o pokonanie Rosji

W skład pakietu wchodzą pociski do zestawów przeciwlotniczych, pociski artyleryjskie i amunicja do broni ręcznej, a także pociski przeciwpancerne.

Tymczasem Ukraina alarmuje, że bez pomocy z Zachodu zagrożone są zarówno jej finanse publiczne, jak i kontynuowanie wysiłku wojennego.

Partia Republikańska chce powiązania kwestii pomocy dla Ukrainy z finansowaniem wzmocnienia ochrony granicy USA z Meksykiem. Kongres nie podejmie decyzji w tej sprawie przed styczniem.

Nasza pomoc jest kluczowa dla wsparcia ukraińskich partnerów i obrony przez nich kraju oraz wolności przed rosyjską agresją

Antony Blinken, sekretarz stanu USA

Pomoc finansowa UE dla Ukrainy zablokowana przez Węgry

W grudniu pakiet pomocy obejmujący 50 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i 14 mld dolarów na wsparcie dla walczącego z Hamasem Izraela upadł w Senacie — przeciwko pakietowi głosowali wszyscy senatorowie Partii Republikańskiej i Bernie Sanders, senator niezależny zazwyczaj głosujący wraz z Partią Demokratyczną, ale w tej sprawie zgłaszający wątpliwości co do wspierania wojny Izraela z Hamasem.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, ogłaszając przekazanie Ukrainie najnowszego pakietu pomocy, wezwał Kongres, by ten działał „zdecydowanie, tak szybko jak to możliwe, by realizować amerykański interes narodowy przez pomoc Ukrainie w obronie kraju".

- Nasza pomoc jest kluczowa dla wsparcia ukraińskich partnerów i obrony przez nich kraju oraz wolności przed rosyjską agresją - dodał.

Na grudniowym szczycie UE wobec weta Węgier nie podjęto decyzji o zmianach w budżecie UE, które umożliwiłyby przekazanie 50 mld euro pomocy finansowej Ukrainie, która mierzy się z deficytem budżetowym w wysokości 43 mld dolarów. Przedstawiciele ukraińskich władz alarmują, że bez wsparcia finansowego mogą być zmuszeni do opóźnień w wypłatach pensji dla pracowników administracji oraz emerytur.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Konflikty zbrojne
Zachodni politycy ostro potępiają wydarzenia na Bliskim Wschodzie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”