Netanjahu odrzucił propozycję zawieszenia broni w zamian za uwolnienie zakładników w Strefie Gazy

"The Guardian" informuje, powołując się na osoby posiadające wiedzę na temat prowadzonych negocjacji, że premier Izraela Beniamin Netanjahu na początku konfliktu odrzucił propozycję pięciodniowego zawieszenia broni z Hamasem w zamian za uwolnienie części zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Publikacja: 09.11.2023 22:26

Strefa Gazy

Strefa Gazy

Foto: AFP

Źródła "The Guardian" podały, że premier Izraela odrzucił porozumienie wkrótce po tym, jak terroryści Hamasu przeprowadzili atak na terytorium Izraela 7 października, zabijając około 1400 osób.

Negocjacje zostały wznowione 27 października, po rozpoczęciu izraelskiej ofensywy lądowej w dniu, ale te same źródła podały, że Netanjahu nadal zajmował twarde stanowisko w sprawie propozycji obejmujących zawieszenie broni w zamian za uwolnienie zakładników. 

Inne źródła przekazały, że negocjacje, które miały miejsce przed inwazją lądową, dotyczyły znacznie większej liczby zakładników, a Hamas zaproponował uwolnienie dziesiątek cudzoziemców przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Szacuje się, że 240 osób zostało wziętych jako zakładnicy po tym, jak terroryści Hamasu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i innych grup z siedzibą w Strefie Gazy, a także cywile, przekroczyli wzmocnione ogrodzenie graniczne oddzielające enklawę od izraelskich miast i kibuców.

Hamas proponował uwolnienie dzieci, kobiet, osób starszych i chorych

Gniew opinii publicznej i żądania, by Izrael priorytetowo traktował negocjacje w sprawie zakładników, wzrosły, a rodziny osób przetrzymywanych w Strefie Gazy zebrały się na początku tego tygodnia przed rezydencją Netanjahu.

Według trzech źródeł znających przebieg rozmów, pierwsza propozycja zakładała uwolnienie dzieci, kobiet, osób starszych i chorych w zamian za pięciodniowe zawieszenie broni, ale izraelski rząd odrzucił tę propozycję i zademonstrował swoje stanowisko poprzez rozpoczęcie ofensywy lądowej.

Izraelskie bombardowania, a także inwazja naziemna na północną część Strefy Gazy, zamieszkanej przez 2,3 miliona ludzi, doprowadził w ciągu ostatniego miesiąca do śmierci ponad 10 300 osób i raniły ponad 25 000 - według Ministerstwa Zdrowia zarządzanego przez Hamas. Abu Obaida, rzecznik bojowego skrzydła Hamasu, al-Kassam, powiedział, że grupa nie jest w stanie uwolnić więcej zakładników w obliczu nasilających się ataków.

Czytaj więcej

Izrael chce wiedzieć, czy Reuters wiedział o planach Hamasu. Agencja zaprzecza

W czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że Izrael zgodził się na codzienne czterogodzinne "przerwy humanitarne", aby przerwy w bombardowaniach mogły pomóc w wydostaniu zakładników ze Strefy Gazy. Kirby powiedział również, że Izrael zgodził się na otwarcie drugiego korytarza dla cywilów, którzy mogliby uciec ze Strefy Gazy.

- Nie ma zawieszenia broni, powtarzam nie ma zawieszenia broni. To, co robimy, to czterogodzinne okno, to taktyczne, lokalne przerwy na pomoc humanitarną - podkreślił podpułkownik Richard Hecht, rzecznik izraelskiej armii.

Pośrednie negocjacje między Izraelem a Hamasem, w których pośredniczył Katar, ponieważ obie grupy oficjalnie nie utrzymują kontaktu, skupiły się ostatnio na możliwości zawieszenia broni trwającego od jednego do trzech dni, w zamian za uwolnienie od 10 do 15 zakładników.

Źródło posiadające wiedzę na temat negocjacji powiedziało, że dążenie do zaprzestania działań wojennych na krótki czas i wymiany niewielkiej liczby zakładników było furtką do dalszych rozmów na temat zakładników.

Izrael oczekiwał od Hamasu pełnej listy zakładaników

Urzędnicy z Egiptu i Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz zachodni dyplomata powiedzieli agencji Associated Press, że porozumienie pozwoliłoby również na dostarczenie większej ilości pomocy, w tym niewielkich ilości paliwa, do Strefy Gazy po tym, jak Izrael odciął dostawy żywności, wody, pomocy i paliwa kilka dni po operacji Hamasu. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli agencji AP, że administracja prezydenta Joe Bidena zasugerowała powiązanie długości zawieszenia broni z liczbą zakładników, którzy odzyskają wolność.

Negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników doprowadziły do uwolnienia czterech kobiet, w tym dwóch obywateli USA i dwóch Izraelczyków.

Czytaj więcej

Szef MSZ: Polacy wśród zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy

Jedno ze źródeł posiadających wiedzę na temat rozmów, które spowolniły po rozpoczęciu przez Izrael inwazji lądowej, powiedziało, że głównym punktem rozmów było żądanie strony Izraela, aby Hamas dostarczył pełną listę określającą imię i nazwisko oraz szczegóły dotyczące każdej osoby przetrzymywanej w Strefie Gazy. Izrael nie chciał zaprzestać bombardowań bez otrzymania takiej listy.

Hamas odpowiedział, że nie jest w stanie dostarczyć listy, gdy wojsko Izraela atakuje Strefę Gazy, ponieważ około 240 zakładników było przetrzymywanych przez wiele różnych grup w różnych miejscach. Sugeruje to, że nawet przywódcy Hamasu nie mają pewności co do liczby przetrzymywanych osób, ich lokalizacji lub liczby osób, które przeżyły bombardowania.

Inne źródło twierdzi, że Hamas początkowo domagał się wymiany więźniów, paliwa i innych dostaw w zamian za zakładników, ale żądania te zostały porzucone na rzecz samego wstrzymania nalotów. - Za każdym razem izraelskie żądanie stawało się coraz twardsze - powiedziało źródło. Członkowie Hamasu twierdzili wcześniej, że wzięli zakładników w celu wymiany ich na tysiące palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Źródła "The Guardian" podały, że premier Izraela odrzucił porozumienie wkrótce po tym, jak terroryści Hamasu przeprowadzili atak na terytorium Izraela 7 października, zabijając około 1400 osób.

Negocjacje zostały wznowione 27 października, po rozpoczęciu izraelskiej ofensywy lądowej w dniu, ale te same źródła podały, że Netanjahu nadal zajmował twarde stanowisko w sprawie propozycji obejmujących zawieszenie broni w zamian za uwolnienie zakładników. 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas