Trzygwiazdkowy amerykański generał ma pomóc Izraelowi w inwazji na Strefę Gazy

Administracja Joe Bidena wysłała w ostatnim czasie do Izraela trzygwiazdkowego generała Korpusu Piechoty Morskiej, Jamesa Glynna i kilku innych oficerów w charakterze doradców wojskowych.

Publikacja: 24.10.2023 05:41

Amerykański generał ma doradzać izraelskiej armii w czasie inwazji na Strefę Gazy

Amerykański generał ma doradzać izraelskiej armii w czasie inwazji na Strefę Gazy

Foto: AFP/US DoD

Informacje takie przekazuje serwis Axios, który powołuje się na dwóch przedstawicieli administracji USA i dwóch przedstawicieli władz Izraela.

Wojna w Izraelu: USA wspierają swojego sojusznika na Bliskim Wschodzie

Wysłanie doradców wojskowych, którzy mają wspierać działania Izraela przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy, świadczy o dużym zaangażowaniu administracji Joe Bidena w wojnę w Izraelu - zauważa Axios.

Biden odwiedził przed kilkoma dniami Izrael, wyrażając wsparcie dla bliskowschodniego sojusznika USA i zapowiadając przekazanie Izraelowi pomocy wojskowej.

Czytaj więcej

Hamas uwolnił dwie kolejne zakładniczki. Barack Obama ostrzega Izrael

Prezydent USA przestrzega też Iran, sojusznika Hamasu, przed angażowaniem się w konflikt w Izraelu. W ramach strategii odstraszania USA wysłały we wschodnią część Morza Śródziemnego dwie grupy bojowe lotniskowców, a w rejon Bliskiego Wschodu - 2 tys. żołnierzy piechoty morskiej.

Teraz Axios ujawnia, że izraelskiej armii w jej działaniach podejmowanych przeciwko Hamasowi doradza m.in. gen. Glynn, który wcześniej dowodził działaniami specjalnymi piechoty morskiej i był zaangażowany w działania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku.

5 087

Tylu Palestyńczyków zginęło w atakach odwetowych na Strefę Gazy

Doradcy wojskowi USA mają pomóc Izraelowi w przeprowadzeniu inwazji na Strefę Gazy

Gen. Glynn i inni amerykańscy doradcy wojskowi nie kierują żadnymi działaniami w Izraelu, ale udzielają porad dowództwu izraelskiej armii w kwestii jej planów dotyczących działań w Gazie. Ich porady mają dotyczyć głównie planowanej inwazji lądowej na enklawę. Amerykańscy oficerowie mają dzielić się z Izraelczykami doświadczeniami z walki z Państwem Islamskim w irackim Mosulu.

Czytaj więcej

Rzadki arabski głos. Poważany saudyjski książę krytykuje Hamas

Według informacji Axios gen. Glynn ma pozostać w Izraelu na czas prowadzonej przez izraelską armię operacji lądowej w Strefie Gazy.

Tymczasem minister obrony Izraela, Jo'aw Gallant, odbył kolejną rozmowę z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem, którego poinformował o ostatnich działaniach Izraela mających na celu "przywrócenie bezpieczeństwa" w kraju - informuje Times of Israel. Austin miał podkreślić jak ważne jest, by Izrael pozwolił przekazać do Strefy Gazy pomoc humanitarną oraz by chronił ludność cywilną w czasie walk.

Jak dotąd w wyniku odwetowych ataków Izraela na Strefę Gazy zginęło co najmniej 5 087 Palestyńczyków, w tym 2 055 dzieci - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Izrael atakuje cele w Strefie Gazy z powietrza, wody i lądu. W poniedziałek pojawiły się doniesienia o rajdach przeprowadzanych przez izraelskich żołnierzy na terenie Strefy Gazy, w czasie których dochodziło do potyczek z Hamasem.

Informacje takie przekazuje serwis Axios, który powołuje się na dwóch przedstawicieli administracji USA i dwóch przedstawicieli władz Izraela.

Wojna w Izraelu: USA wspierają swojego sojusznika na Bliskim Wschodzie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą
Konflikty zbrojne
Izrael chce rekrutować żołnierzy spośród religijnych ortodoksów
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 876
Konflikty zbrojne
Klęska wojny pozycyjnej na Ukrainie. Przyczółek nad Dnieprem ewakuowany